Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1911 postów 27 komentarzy

Sensacyjne wystąpienie szefa Ziomkostwa Śląskiego. Żada od Polski odszkodowań za wypędzenia Niemców

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ostre słowa szefa Ziomkostwa Śląskiego - Rudiego Pawelki. Podczas przemówienia w Hanowerze zażądał on od Polski przeprosin i odszkodowania za powojenne wysiedlenia Niemców - informuje Polski Radio.

Na zjeździe Ziomkostwa Śląskiego w Hanowerze Pawelka mówił, że ciągle wspomina się ofiary nazistów podczas gdy pamięć o ofiarach wysiedleń zaciera się. Jego zdaniem, gesty pojednania w relacjach polsko-niemieckich są jednostronne. - My przepraszaliśmy już wielokrotnie - mówił Pawelka domagając się przeprosin i odszkodowania ze strony Polski.

Przemówienie szefa Ziomkostwa Śląskiego zbojkotowali lokalni politycy. Na zjeździe nie pojawił się m.in minister spraw wewnętrznych landu Dolna Saksonia Boris Pistorius, który miał otworzyć spotkanie.

Mowa Pawelki doprowadziła też do kryzysu w samym Ziomkostwie. Po ujawnieniu treści wystąpienia do dymisji podał się jeden z najważniejszych działaczy organizacji Michael Pietsch.

Rudi Pawelka nie po raz pierwszy wywołuje kontrowersje. W przeszłości oskarżał on Polskę o udział w Holokauście, a także walczył o odzyskanie majątków pozostawionych w Europie Wschodniej przez wysiedlonych Niemców.

Szef Ziomkostwa Ślązaków Rudi Pawelka żądał równocześnie podobnych przeprosin oraz odszkodowania za przymusowe wysiedlenie Niemców po drugiej wojnie światowej od Czech.

73-letni szef ziomkostwa dał się w przeszłości poznać jako organizator spółki "Pruskie Powiernictwo", której celem było odzyskanie majątków Niemców przymusowo wysiedlonych po 1945 roku z terenów przyznanych po wojnie Polsce. Podejmowane przez Pawelkę i jego organizację przez wiele lat próby zakończyły się niepowodzeniem. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu odrzucił w 2008 roku jego skargę.
Zjazd Ziomkostwa Ślązaków odbywa się co dwa lata w Hanowerze. Większość wysiedlonych z Dolnego Śląska Niemców osiedliła się po wojnie na terenie Dolnej Saksonii. Jak pisze dpa, co czwarty mieszkaniec tego kraju związkowego ma śląskie korzenie.

Więcej: //www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/872326,Pawelka-zada-od-Polski-odszkodowan-dla-Niemiec

KOMENTARZE

 • Autor :"...Sensacyjne wystąpienie szefa Ziomkostwa Śląskiego...."
  Przepraszam , ale nie rozumiem na czym polega "sensacyjność" tego wystapienia ?
 • @zbigniew1108 08:26:54
  Na tym, że dotychczas żądali zwrotu ziem, a nie odszkodowań za wypędzenia.
 • @Leszek Szymowski 09:55:15
  Daję 5* za CENNE info. Myślę, że Niemcy i Żydzi konsekwentnie nas rozdziobią - NIKT nie staje w obronie polskich interesów.
 • Sensacyjne to jest raczej to, że my nie tylko nie uzyskaliśmy odszkodowań
  za kompletne zniszczenie kraju, ale i za ZABITYCH. Jałmużnę otrzymali tylko Ci, co byli na robotach.

  A za zamordowanych ?

  Ziemie odzyskane darował nam niemiecki sojusznik - ZSRR - za ziemie, które zagarnął. Trzeba cały czas przypominać, że Śląsk i Pomorze Niemcy straciły na rzecz ZSRR.
 • @KOSSOBOR 10:28:50
  1000% - Racja.Ja siedze tu - w Niemczech - b. wiele lat.Ogladam od czasu do czasu telewizje.Reportazy o wojnie jest tu ZATRZESIENIE- NIGDY NIE NIE POSWIECONO NAWET JEDNEGO REPORTAZU LUDOBOJSTWOM NA NARODZIE POLSKIM.Od czasu do czasu poswieca sie temu np. jedno-dwa zdania w godzinnej audycji.(jezeli sie nawet te wszystkie audycje widzialo, mozna wyciagnac jeden wniosek - w tej wojnie tylko od czasu do czasu zginal jakis Polak, i to dlatego, ze kradl albo chcial zabic niemca)Pisanie "nowej" historii II wojny jest zaplanowane od wielu lat, przez zydow i niemcow(a wiec tych, ktorzy ta wojne wywolali) i w ostatnich latach sie nasila.Mnie trzesie.
  Gdyby to ode mnie zalezalo, wsadzilabym caly rzad i parlament polski do wiezienia - i nigdy by stamtad nie wyszli.Wspolne zaklamywanie historii Polski z jej wrogami to tylko jedna z wielu zbrodni wartych dozywocia, ktorzy dokonuja ci ludzie.
 • @KOSSOBOR 10:28:50
  Proponowalam juz pare razy zlozenie petycji, ktora zadalaby od kazdego czlonka rzadu i administracji polskiej udowodnienia SWEGO POLSKIEGO POCHODZENIA - DO TRZECH POKOLEN WSTECZ.(prawdopodobnie trzeba by bylo wybierac nowy rzad i parlament).W niektorych krajach tak jest.To bylaby jakas propozycja do zmiany tego, co jest, bez przelewu krwi.
  Nikt jednak nie zwrocil uwagi na moja propozycje i nie obraze sie , jezeli teraz tez tak bedzie.Ale ja( ta propozycje) mimo wszystko tu podaje.Pozd.
 • @Leszek Szymowski 09:55:15" ... dotychczas żądali zwrotu ziem, a nie odszkodowań za wypędzenia..."
  CZYLI SENSACYJNOŚĆ POLEGA NA TYM, ŻE ŻĄDAJĄ ODSZKODOWAŃ
  DODATKOWO, CZY, ŻE MOŻE ZREZYGNOWALI ZE ZWROTU ZIEM ???

  Nie chcę dzielić włosa na cztery..., ale sensacją byłoby , gdyby Polacy nie wybierali rządów proniemieckich.
  Na NE dużo od wielu miesięcy pisał o Werwolfie p. Synak.
  I niestety nie było sensacji...rodaków nie obchodzi, od kogo euro pochodzi...
 • Austriacki jasnowidz Alois Irlmayer przepowiedział
  że po kolejnej wojnie wywołanej przez Niemcy, cały naród niemiecki zmieści się w cieniu młodego dębu.

  Oni niczego sie nie nauczyli.
  Tylko ziemia ich wyprostuje.
 • @KOSSOBOR 10:28:50
  Masz rację. Najwyższy chyba już czas, im wszystkim powiedziec, że z pretensjami, to do... pana Hitlera i jego spadkobierców. Tylko kto to ma powiedziec? Skoro nadal jesteśmy pod okupacją
 • @zbigniew1108 12:07:30
  a jak mają nie wybierac rządów niepolskich, skoro obcy liczą głosy.
 • kiedyś nasz Król Władysław Jagiełło, przed Bitwą pod Grunwaldem...
  spędził całe godziny w klasztorze, na modliwie i kontemplacji, tak samo jak wielu innych Wielkich Władców Polski, przed ważnymi dla Polski bataliami. Chyba sami bez Boga, nie wyramy tej wojny o Polskę
 • ------- 1000 lat się już modlą !!!!
  ------------ i co ?? wymodlili ???
  http://www.youtube.com/watch?v=MGhSZ0XmzhY
 • @ninanonimowa 20:07:03
  Przypomnę: Król Władysłqw Jagiełło wymodlił pokonanie niepokonanego wielkiego jak na tamte czasy (coś takiego jak dzisiaj wojska Nato) Zakonu Krzyżaków, dalej Hetman Żółkiewski jak wiemy wymodlił ponanie 40tyś Moskali, swoimi 3,5tysiącami Polskiego Wojska, dalej, Król Sobieski jak wiemy obronił Europę przed zalewem Islamu... a dalej to poytaj sama:-)... w Historii Polski (tej niezakłamanej)
 • ----------no proszę Europę przed islamem uratowaliśmy
  --a przed CZYM TO ??? Europa nas uratowała a przed czym uratował nas WATYKAN ????????? słucham !
 • @ninanonimowa 21:06:54
  nina... nie ściemniaj:-)
 • komentarz
  Mamy się przyzwyczajać.

  Das Auto w reklamie, "przezroczyste" orzełki zamiast godła na stronach ministerstw ( i w reklamach), wyglądają niemal jak czarne....

  Gdyby w Polsce były polskie służby specjalne, to pawelka jutro by się powiesił, albo zagazował, a najpewniej przejechał się samochodem...

  Ale polskich służb specjalnych nie ma....

  Jest tylko Werwolf.
 • ----------ma Pan rację !!!
  ----- CHŁOPAKI !!!!! Wy z WSI i miast :))) GDZIE WASZ --HONOR !!!
  -----ruda szwabska gnida MATKĘ OJCZYZNĘ Wam --rozwala !!! ------------- a WY CO ????????!!!!!!!!!!!
 • @Jan Paweł 20:21:49
  Przypomnę: Król Władysłqw Jagiełło wymodlił pokonanie niepokonanego wielkiego jak na tamte czasy (coś takiego jak dzisiaj wojska Nato) Zakonu Krzyżaków, (...), dalej, Król Sobieski jak wiemy obronił Europę przed zalewem Islamu...

  >>> ciekawy punkt widzenia prezentujesz.
  "Wymodlił" ?
  Jagiełło wygrał bo organizacja, dyplomacja, mobilizacja i wola walki były po naszej stronie.
  Sobieski obronił Europę? Raczej wbrew polskim interesom (za friko, a nie np: za z Śląsk) uratował Austrię, która niedługo potem zlikwidowała Polskę..
 • @KOSSOBOR 10:28:50
  Myślę, że Niemcy i Żydzi konsekwentnie nas rozdziobią - NIKT nie staje w obronie polskich interesów.

  >>> niestety stworzono, celowo, zgubny precedens z tzw. "zwrotem" majątku dla KRK ..szybko podłączyli się do tego Żydzi , a teraz, wykorzystując to, w imię "równości wobec prawa" ustawią sie w kolejce Niemcy..
 • Niewłaściwy adresat
  Rudi Pawelka przeprosin może żądać od Stalina, Churchilla, Roosevelta i Trumana, a nas może pocałować w d.... .
 • @Jan Paweł " nasz Król Władysław Jagiełło, przed Bitwą pod Grunwaldem, spędził całe godziny w klasztorze, na modliwie"
  Taka teza , rozwijana zresztą w kolejnych komentarzach, może wywołać dyskusje o przewadze Boga Jagiełły nad Bogami zakonników Najświętszej Panienki i Papieża, Kardynałów i Biskupów Świętego Kościoła Rzymskiego...

  Modlitwa i kontemplacja poganina z "dzikiego" wschodu okazuje się skuteczniejsza niż katolickich zawodowców z "ucywilizowanego" zachodu...???

  Przyjęcie takiej historiozofii byłoby dla Watykanu bardziej niszczące
  niż wkroczenie Napoleona do Rzymu...

  Czy oprócz Pana jest jeszcze ktoś w Polsce, kto podważa supremację Bogów zachodnioeuropejskich rzymskich katolików nad Bogiem jednostki
  ludzkiej zza Buga... ???

  Chętnie poznam jakieś opisy dotyczące tej, chyba się nie pomylę,
  gdy użyję słowa, herezji...
 • @ekoludek 00:28:17 ".... NIKT nie staje w obronie polskich interesów..."
  A ten "NIKT" to niby kto ???
  Ameryka, Rosja,Chiny...???
  Bo napewno nie podatnicy polscy..., to oni przecież potrzebują pomocy
  w obronie swoich=polskich interesów !!!
  Może warto skorzystać z sugestii Jana Pawła i zwrócić sie z prośbą
  o pomoc do Boga Jagiełły...?
  Wykazał On zainteresowanie polskimi sprawami, dostarczył skutecznej pomocy przeciwko niemieckim fundamentalistom i "duchowym Żydom " Z Bogami westeuropejczyków poradził sobie nie tylko na polu bitwy , ale również i intelektualnie na soborze w Konstancji , pouczając, że człowiek jest człowiekiem , nawet , gdy nie chodzi do kościoła...

  Boże Jagiełły , nie wiem jakie masz imię , przymoty , zamierzenia...,
  proszę Cię o pomoc dla mnie i moich rodaków, abyśmy w sprawach publicznych liczyli na siebie a nie na euro...
 • @KOSSOBOR 10:28:50/"Myślę, że Niemcy i Żydzi konsekwentnie nas rozdziobią"
  .
  kto naprawde rzadzi w Niemczech, Rosji, w Polsce? i w jakim procencie sa to rdzenni obywatele?
 • @ekoludek 00:28:17."...KRK..., Żydzi, a teraz...Niemcy..."
  .
  kto w tym towarzystwie rozdaje karty?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031