Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1911 postów 27 komentarzy

Wróg ustroju

Leszek Szymowski - Niezależny dziennikarz śledczy. A poza tym osoba najbardziej znienawidzona przez polityczną poprawność: katolik, biały, mężczyzna, heteroseksualny, kierowca, przedsiębiorca. leszek.szymowski@gmail.com

Przeciw zasiłkom dla ofiar trąby powietrznej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Prawo powinno zakazać wypłacania z publicznych pieniędzy jakichkolwiek zasiłków dla ofiar powodzi, czy trąby powietrznej.

Trąba powietrzna, która kilka dni temu przeszła nad Borami Tucholskimi, wyrządziła nieprzeciętne szkody jak na wiejące tam wiatry, jednak mało zauważalne ze szkodami po "powodziach stulecia" w 1997 roku we Wrocławiu i w 2010 roku w Sandomierzu. Jak zawsze, tak i w tym przypadku samorzady ogłosiły pomoc dla poszkodowanych. Pomoc oczywiście z państwowych pieniędzy. Pytam się: jakim prawem? Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia, aby publiczne pieniądze wydawać na bezzwrotną pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych.

Postkomunista i lewak Włodzimierz Cimoszewicz był jedynym polskim politykiem, który w 1997 roku uczciwie powiedział powodzianom, że trzeba się było ubezpieczyć. Miał o tyle rację, że prywatne, nieobowiązkowe ubezpieczenia, winny być jedynym źródłem odszkodowań dla powodzian. Drugim mogą być pieniądze pochodzące z dobrowolnych darów od społeczeństwa. Jako człowiek nie mam nic przeciwko temu, aby od czasu do czasu dobrowolnie wspomóc bliźnich dotkniętych katastrofą. Jednak kategorycznie się sprzeciwiam temu, aby państwo zabierało mi na ten cel pieniądze bez pytania mnie o zdanie.

Zasiłki dla powodzian to dla administracji państwowej doskonała okazja, aby ukraść trochę pieniędzy. Jak pamiętamy, po powodzi w 2010 roku, Michał Boni obiecywał zasiłki w kwocie do 6000 złotych. Nie była to kwota, za którą można byłoby odbudować cokolwiek, jednak pozwoliła Michałowi Boniemu pokazać się w świetle jupiterów jako wrażliwemu człowiekowi, reagującemu na krzywdę ludzką. Dla powodzian pieniędzy brakło. Okazało się, że nie wszyscy mogą liczyć na 6000 złotych, niektózy dostaną tylko część z tej kwoty, oczywiście po spełnieniu określonych procedur biurokratycznych czyli papierologii, której załatwienie pochłaniało czas więcej wart niż wysokość odszkodowania. Co stało się z resztą pieniędzy tego nie wiadomo, jednak można przypuścić, że "zniknęła" gdzieś w kieszeniach ludzi robiących interesy na pomocy dla powodzian. W ten sposób ofiary kataklizmu dostały bardzo mało (albo nic), zniszczenia jakie były takie pozostały, rząd zrobił sobie dobry PR, a zwykłym obywatelom pieniądze zabrano pod pozorem przeznaczenia ich na pomoc dla powodzian.

Problemu oczywiśccie by nie było, gdyby państwo przestało zajmować się powodzianami. Wystarczy obniżyć podatki, aby pozostawić ludziom w ich kieszeniach więcej ich pieniędzy. To sprawi, że będą oni mieli własne środki na zakupienie polis ubezpieczeniowych. Kto nie zakupi, powinien liczyć się z tym, że po powodzi nie dostanie żadnego odszkodowania. To oczywiście sprawi, że część ludzi będzie chciała uniknąć problemu i po prostu... wyprowadzi się w miejsca, gdzie klęski żywiołowe zdarzają się rzadziej. Dając pieniądze publiczne, oduczamy ludzi myślenia i odpowiedzialności: mogą budować soje domy gdziekolwiek, chocby na bagnach, bo i tak w razie czego przyjdzie państwo i każdą szkodę pokryje. Ludzie uczą się tego, że w sytacji trudnej trzeba wyciągać rękę do państwa.

Dopłacanie z budżetów samorządowych ofiarom klęsk żywiołowych ma jeszcze jedną wadę: oducza ludzi wrażliwości. W normalnej sytuacji każdy z nas pomógłby bliźniemu w potrzebie i ofiarował swoje parę groszy. Teraz machamy na to ręką, a sami siebie usprawiedliwiamy tym, że jest przecież państwo i ono się tym zajmuje. W ten sposób tracą wszyscy: my - podatnicy (zabierane są nam pieniądze) i ofiary trąby powietrznej (g...o dostają). Takie są właśnie skutki systemu publicznego rozdawnictwa

KOMENTARZE

 • autor
  Słusznie.
  W zasadzie każda jałmużna dawana bez kontaktu i własnej oceny sytuacji oczekującego pomocy - jest forma podatku.

  Być może powinny powstać fundusze klęskowe - w ramach państwa. To jednak odrębna historia.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:35:33
  Słusznie pan powiada. Trzeba powołać fundusz państwowy, gdzie władza ludowa oddeleguje "uczciwych urzędników" żeby zarządzali nie swoimi pieniędzmi. Ale nie takich jak w ZUSie, tych trzeba wymienić na uczciwszych.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:35:33
  jak to słusznie ?

  Pan też chce dołączyć do naganiaczy klienteli zagranicznym firmom ubezpieczeniowym?

  To może zlikwidujmy też policję i wojsko i ubezpieczajmy się od napadu i wojny.
 • Najbardziej "wolnorynkowa", a więc idiotyczna notka jaką czytałem.
  Polska to dziwny kraj. Podczas ostatniej wielkie powodzi strażacy za frajer ratowali aż do skutku tylko po to, aby agenci ubezpieczeniowi mogli podnieść pięciokrotnie stawkę za odszacowanie szkód.

  Panowie wolnorynkowcy, czy wam się naprawdę we łbach popieprzyło?
 • @interesariusz z PL 11:03:49
  vada a Marte, cazzo rosso !!!
 • @nikander 11:16:06
  co do powodzi to jak ktoś się buduję na terenie zalewowym, sam sobie kręci bat.
  Ale jeżeli wały przeciwpowodziowe już są to trzeba o nie dbać.

  Z kolei, klęski typu tornada są nie przewidywalne.
  Państwo ma chronić i pomagać obywatelom w trudnych momentach ich życia.
  Cudnie jest w tedy gdy nie przeszkadza w normalnym życiu.
  Ale wszystko przed nami, może jak się postaramy uda nam się taką Polskę stworzyć.
 • @interesariusz z PL 11:03:49
  to dobre:)
  tylko jak załatwią wszystkich to komu wypłacą odszkodowanie?
 • @nikander 16.07.2012 11:16:06
  Bardzo dobrze napisał autor Leszek Szymowski. Tak powinno być! Nie ma nic gorszego i bardziej złego i niesprawiedliwego systemu, jak socjalizm, demokracja. Nikt ci nie zabrania, abyś całą swoją wypłatę, ba, nawet cały swój majątek przeznaczył na powodzian, czy dla kogo tam chcesz. Nie mów natomiast mi, co mam robić z moimi pieniędzmi i komu mam je dać!
 • Brawo autor!
  Wolnosc polega tez na mozliwosci ubezpieczen wzajemnich, jesli nie chce sie dac zarobic darmozjadom (firmom ubezpieczeniowym). Nie wiem jak to jest prawnie regulowane. Polecam ubezpieczenia po goralsku Panie Nikander.
 • @zadzior 12:02:19
  Z socjalizmem się zgodzę iż jest zły, jednak demokracja nie jest sama w sobie zła. Jednak aby działała prawidłowo potrzeba świadomego narodu zaangażowanego w życie państwa.
  Ty widzę zapominasz, że poza prawami ma się również obowiązki. Dzisiaj dzięki okupantom udaje się sprawić aby rodacy o tym zapomnieli. Oj długa droga czeka nas w przyszłości do odbudowania świadomości narodu. Samo pozbycie się obcych wpływów to dopiero początek drogi. Naród został w większości zmieniony ideowo.
  Sprawa czy stworzyć fundusz dla ofiar klęsk żywiołowych to sprawa techniczna. Ma on na pewno sens.
 • @frasobliwy 12:20:54
  Mamy w Polsce demokrację połączoną socjalizmem. To jest zły ustrój. Nawet gdyby usunąć socjalizm i zostawić demokrację, to za chwilę znowu będzie demokracja z socjalizmem, jedno z drugim jest mocno związane i nie sposób tego rozłączyć. Dlatego najlepiej usunąć jedno i drugie. Nie może być tak, że większość decyduje.
 • @nikander 11:16:06
  > strażacy za frajer ...
  Zawodowi nie za frajer tylko za pensję którą SAMI zaakceptowali jako wynagrodzenie. Ochotnicy SAMI podjęli taką decyzję.
  Nie było żadnych frajerów.

  Co jest idiotycznego w tym, że ktoś żąda możliwości SAMOdzielnego podejmowania decyzji?

  Państwo, powinno dopilnować aby umowy między ubezpieczającym a ubezpieczanym były uczciwe, zazwyczaj występuje rażąca różnica w sile negocjacyjnej stron. Istnieje prawo w tym obszarze, powinno być lepiej egzekwowane.
 • Nic
  Gdybym dał komuś złotówkę czy może 2 złote, to raczej nie krzyczałbym, że RABUJĄ. Osobiście wolę kiedy moje podatki, zresztą w tym przypadku pobierane w małych ilościach, pomagają ludziom przeżyć, niż np. idą na 35 letnich emerytowanych byków. Jeśli pieniądze nie docierają do adresatów, to jest to bardzo dobre pole do działania dla dziennikarzy śledczych. A ubezpieczalnie to takie robienie zupy NIC z gwoździa - nie miałem nic, nie robię nic i mam kupę kasy, bo mi jelenie płacą za nic.
 • korwin wam tak nasral w te lby ze jestescie nieuleczalni
  Najlepszym rozwiazaniem jest oglosic Polske bezpanstwowa nawet nazwe usunac wygonic wszystkich urzednikow.Kazdy w swojej zagrodzie bedzie rowny wojewodzie.Po co sie tyle meczycie i pierdoly opowiadacie.Niemcy i ruskie tylko na taki scenariusz czekaja a pozniej juz nikt was pytal nie bedzie czego chcecie tylko zagonia do roboty na polu i tyle bedzie waszych madrosci.

  Pokazcie drugie panstwo na swiecie ktore funkcjonuje wedlug waszych urojen.Ta Polska biedna zawsze sie znajda jakies czuby (jak nie komuchy to jakies korwinowcy)ktore chca wprowadzac swoje urojenia na zywym organizmie.

  Posc chlopie wszystkich z torbami i nie madrkuj.Siedzisz za kompem pierdoly opowiadasz a powiedz co ty osiagnales w biznesie itp.Pewnie tyle samo co wodz korwin
 • jeszcze jedno
  ludzie placa za twoje wypociny a sam uwazasz sie za dziennikarza sledczego.Weglug waszych urojen to taki dziennikarzyna nie powinien istniec ale niech bedzie.Opowiedz to ludziom jakie to afery wykryles ze tak szumnie siebie nazywasz i bierzesz za to pieniadze.Nastepne oszustwo,zacznijcie porzadkowac wlasne podworko miejcie honor i nie bierzcie za darmo pieniedzy wlaczajac w to renty i emerytury
 • @widziane z USA 14:34:06
  Daj im swoje pieniądze, możesz dać im nawet cały swój dobytek, wszystko co masz, Twoja sprawa i przestań zmuszać do tego innych. Dlaczego inni mądrzy mają płacić na idiotów? Nie zgadam się, aby z moich podatków poszedł choćby 1gr na pomoc. Selekcja naturalna musi być. Taka jest przyroda, należy dbać o przekazywanie dobrych genów, a miernota jest pożerana przez lwy. Tak Bóg stworzył świat i takie jest naturalne prawo.
 • @zadzior 15:29:40
  Czy ty durniu, analfabeto wiesz, że żadne tow. ubezp. na dziś od tych anomalii nie ubezpiecza?, jeżeli już to budynki, szklarnie a nie plony. No i nie budowali z własnego widzimisię domów czy bloków na terenach zalewowych, to państwo dawało im takie lokalizacje i pozwolenia na budowę. Np. osiedle Kozanow w rozwidleniu Odry na terenie od zawsze zalewowym, czy ten Stadion, kto to ubezpieczy? napisz, chętnie przeczytam, to samo kieruję do Szymowskiego gówniarza i cymbała.
 • @widziane z USA 15:10:07
  Masz rację miałem mu to samo temu gówniarzowi i półgłówkowi napisać, wyręczyłeś mnie, pzdr.
 • @zadzior 15:29:40
  W USA nad Mississipi i nie tylko, na zalewanych co roku terenach wypłacano odszkodowania zalewanym. Poszły TU z władzami stanowymi, federalnymi po rozum do głowy wybudowały nowe osiedla powyżej i tam ludzi przeprowadzono, kto pozostał na starym, tego nikt już nie ubezpieczył, i to w kapitalixmie.
 • @serendipity 10:49:15
  Fundusz klęskowy - to nie musi być instytucja "państwowa" - raczej jestem zdania, że powinna powstać jako rodzaj instytucji charytatywnej, non profit i do tego w zarządzie, a przynajmniej pod kontrolą, społeczną.
 • @interesariusz z PL 11:03:49
  A na jakich zasadach istniała RP, gdy osiągała szczyt potęgi?

  Bez złośliwości, ale ma Pan sporo dobrych konotacji - tutaj jednak to Pan "odjechał".
  Po prostu chyba Pan nie rozumie zasady.
 • zadzior 16.07.2012 15:29:40
  Nic prostrzego.Was jest 1%w spoleczenstwie to dlaczego chcecie narzucic swoje urojenia 99%ludziom?Wez chlopie znajdz panstwo ktore zyje wedlug twojego urojenia i spierdalaj tam.PO CO SIE MECZYSZ.Ja nie chcialem zyc w komuchowie i wyemigrowalem

  Wedlug waszych urojen to gosc ktory okradal spoleczenstwo jest gosciowa a ci co zyli uczciwie to frajerzy.Gdzie ludzie mieli sie zabezpieczyc na starosc w komunizmie?Najpierw im kazano uczciwie zyc a teraz za ta uczciwosc pobudujecie im moze krematoria aby sie nie meczyli i nie platali pod nogami wez przeprowadz segregacje kto moze zyc a kto nie bo ci co nie sa zabezpieczeni to mozesz byc pewien ze to sa potencjalni przestepcy bo z glodu kazdy jest wstanie zrobic najgorsze.

  Odwolujesz sie do zwierzat i Boga ale nie wspominasz ze zwierzeta tez tworza grupy aby sobie nawzajem pomagac czy to w polowaniu czy obronie wlasnego gatunku.A co do Boga to dal ludziom rozum po to aby umieli go uzywac a nie tylko instynkt
 • Szymowski. Na lewo Migalski, a na prawo Niesiołowski
  "Śmieszy, tumani, przeraża".
  Osobiście wolałbym żeby moje podatki trafiły do poszkodowanych przez tornado niż do kieszeni Pawlaka, Sawickiego i Serafina.
  Poziom rozwoju poznać po wrażliwości społecznej. Przecież leczenie raka, czy przeszczepy, to droga impreza. Wg Szymowskiego: "a niech zdychają!!", byle moja chata z kraja. Ciekawe jakbyś szczekał gdyby ci jakiś debil wysadził w powietrze wieżowiec, w którym mieszkasz? Gdybyś w jednej chwili stracił dokumenty, pamiątki, no dosłownie wszystko.
  Skąd się kuźwa tacy biorą? Młodzi, piękni, wyedukowani, zaimpregnowani. Aspołeczne zimne suki.
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:10:32
  czy Pan zauważył, że mój komentarz dotyczył przyznania przez Pana słuszności autorowi ?
 • gallux 16.07.2012 17:07:24
  "Młodzi, piękni, wyedukowani"

  ???

  Czy poza formułkami w które wiedzą mają jakakolwiek wiedzę o funkcjonowaniu świata?

  Wątpię.
 • @widziane z USA 16:58:35
  Siedzisz sobie tam w USA, to siedź. Ty chcesz rządzić moimi pieniędzmi, zabrać mi, okraś mnie, a później dać parę stów poszkodowanym przez żywioł i pokazać, jaki z Ciebie dobry wujek z ameryki. Coś się przyczepił do moich pieniędzy, mało Ci swoich? To weź się do roboty, nierobie! Takich złodziej należy zamknąć w więzieniu! Okradać chce innych, a później udawać dobrego i pomocnego. Troszczysz się o innych, chcesz im dać pieniądze, to daj im swoje, a nie najpierw ukradniesz, a później dasz, jako swoje! Znamy taki cwaniaczków.
 • @Kula Lis 62 15:57:09
  Żadnych argumentów, tylko epitety, typowe zachowanie idioty. Brak umiejętności myślenia, zaradności, tylko wrzeszczy jak świnia, bo pora karmienia, a koryta nie dostał. Odwal się od moich pieniędzy, daj im swoje!
 • @widziane z USA 16:58:35
  "Was jest 1%w spoleczenstwie to dlaczego chcecie narzucic swoje urojenia 99%ludziom" - tak, debili więcej jest niż mądrych. Kopernik jako jedyny mówił prawdę, że ziemia się kręci dookoła słońca, a debile, czyli 99% mówili odwrotnie, no i go przegłosowali. Natomiast i tak nie zmienili rzeczywistości, zawsze mniejszość ma rację, zawsze mniejszość jest mądrzejsza, zawsze geniusze są mniejszością. To Ty z Twoją większością 99% narzucasz swoje urojenia innym! To cała ta większa hołota żąda i żąda, jak stado baranów beczy wieczorem, gdy baca idzie dać im żreć. Nażrą się i mogą leżeć nic nie robić. Wiec dumny jestem z tego, że należę do mniejszości.
 • zadzior 16.07.2012 17:38:36
  Tak, geniusze zawsze mają rację, zawsze są mądrzejsi.

  Genialny Aleksander Wielki... nie chciałbym być w jego armi i umierać z chorób dla jego wielkości!

  Geniuszem był Napoleon... nie chciałbym zamarzać na śmierć w odwrocie spod Moskwy by mógł popisać się geniuszem - choć w tym przypadku to zawsze jakoś się nie sprawdza.
 • Za uzasadnienie takich zasiłków w zupełności wystarcza, że większość Polaków uważa je za słuszne.
  A pewnie większość tak uważa.
  Jesteśmy u siebie i możemy temu lub owemu pomagać, według naszego uznania. I możemy robić wiele innych rzeczy, jeżeli uznamy to za słuszne, nawet jak to stoi w sprzeczności z wywodami niektórych wyrafinowanych uczonych i filozofów, którzy zresztą specjalizują się w opowiadaniu różnych głupot. Ale szczęśliwie mało kto traktuje ich poważnie.
 • zadzior 16.07.2012 17:22:15
  Ty nawet ksiazki nie przeczytales a pieprzysz o Koperniku i probojesz sie porownac do czlowieka ktory swoje teorie popieral badaniami naukowwymi.A ty cymbale czym mozesz sie pochwalic ze korwin ci tak powiedziel?


  Jeszcze raz ci mowie BADZ KONSEKWENTNY I POZBAW SWOJEGO OJCA I MATKE EMERYTURY I LECZENIA BO korwin ci mowi ze to jest samo zlo.Ja wiem ze wy chcielibyscie innych pozbawic ale nie wlasne rodziny no chyba ze rodzice juz nie zyja.Jak to smutno sluchac kiedy GOLAS miedzynarodowy bredzi o czyms o czym pojecia niema.
 • W końcu chyba zaczyna większość rozumieć
  Jest dużo organizacji społecznych, które pomagają. Chcesz pomóc, pomagaj. Nie chcesz, nie pomagaj. Każdy ma znajomych, przyjaciół, są ludzie, którzy mają wewnętrzną potrzebę pomagania, niech się realizują, taka ich misja. Proste, uczciwe i sprawiedliwe. Nie wolno, aby w tę pomoc angażował się rząd, Państwo, urzędnicy! Bo urzędnicy, rząd, politycy udają, że pomagają, a tak naprawdę żerują na takich katastrofach, jak sępy! Urzędnicy, rząd zabierają jednym ludziom, czyli okradają ich i dają drugim poszkodowanym, a przy okazji działkę kradną dla siebie. A na dodatek lansują się w telewizji, np. Bronisław Komorowski powiedział: ... że miał przyjemność być na terenach powodziowych i widzieć ludzką tragedię - tak bardzo przejął się losem ludzi. Ludzie dadzą sobie radę, jedni drugim pomogą i nie potrzebują do tego polityków, posłów, rządu.
 • @interesariusz z PL 17:09:51
  No nie.
  Na jakiej zasadzie łączy Pan wyłączenie pomocy z zakresu gestii państwa z naganianiem klienteli obcym firmom ubezpieczeniowym?

  Ja rozumiem, że to tak jest obecnie, ale ja rozważam model państwa tworzonego w duchu Cywilizacji Polskiej i komentuję w odniesieniu do takiego modelu - określając pozytywnie, bądź negatywnie istniejące rozwiązania.

  A z tym "państwem" - trzeba zerwać ciągłość. i budować na nowo.
 • @widziane z USA 18:58:38
  Wykazujesz wtórny analfabetyzm. Nic nie rozumiesz z tego, co czytasz. Zmyślasz, przypisujesz innym cechy, których nie mają. Masz jakieś obsesje, paranoje. Człowieku, lecz się. Czy ja Cię upoważniłem, żebyś mi doradzał i mówił mi, co mam robić? Za chwilę napiszesz, że jestem ci winien kasę za doradzanie. Nie pchaj się tam, gdzie nikt Cię nie chce. Zachowujesz się, jak wstrętny socjalista, a socjalista zawsze jest wstrętny.
 • zadzior 16.07.2012 19:12:02
  A to przykład światłych i uczciwych wolnościowców

  http://16.nowyekran.pl/post/55354,czy-libertarianie-sa-lepsi-od-komunistow

  A jacy uczciwi!
 • @mnich zarazy 19:17:49
  Komunizm jest dobry, masz rację, ale jest dobry tylko dla garstki cwaniaków, Stalin, Korea Płn itp. W Polsce przyjęło się, że bycie biedakiem, żebrakiem jest super, a każdy kto zarabia, jest pracowity to należy go gnębić podatkami, zabrać mu i dać biedakom, czyli nierobom, którzy zaczynają dzień o winka na śniadanie. Znam takich, nie zhańbili się pracą, a Państwo Polskie ich utrzymuje, a oni się śmieją, no i co dziennie, kilka razy dziennie wznoszą toast za dobrodziejów, czyli wszystkich płacących podatki, nazywają ich frajerami. Płacisz podatki?
 • zadzior 16.07.2012 19:12:02
  ACHA!!!!!to jednak nie chcesz skorzystac z dobrych rad korwina?przeciez to nie ja mowie ze emerytury sa zle tylko twoj GURU.Czy zamiast merytorycznie rozmawiac to Guru wam wpoil ze macie ublizac innym.Brak argumentow????Ja gdybym uwazal cos za dobre to wprowadzalbym to najpierw w mojej rodzinie i bylbym zazdrosny gdyby immi korzystali z moich pomyslow.TAK ZE DO DZIELA MASZ PELNE POLE DO POPISU I WDRAZAJ SOBIE CO CI SEKCIARZ NASRAL DO TEJ MALUTKIEJ GLOWKI.Przestan innych uszczesliwiac swoimi urojeniami
 • @widziane z USA 19:40:38
  Ty jesteś jednak idiotą, co tam, to mało powiedziane, ty jesteś po prostu debilem. Szkoda, że minęły czasy dzikiego zachodu.
 • wam sie popieprzylo w glowach
  Wy mylicie okradanie spoleczenstwa z funkcja do jakiej panstwo powinno pretendowac.Najpierw zadajcie sobie pytanie czy panstwo powinno istniec a pozniej co powinno do jego obowiazkow nalezec.Jezeli ja mialbym zdychac pod plotem z glodu bo cos mi sie nie udalo w zyciu to ja z takiego panstwa wysiadam.Milionom ludziom cos nie wychodzi w interesie czy w pracy i to znaczy ze maja sie stac przestepcami i mordercami bo nie maja co jesc?Idzcie sie leczyc bo od wszystkiego nawet gdyby byl ktos multimilonerem nie jest wstanie sie prywatnie ubezpieczyc
 • @zadzior 12:31:58
  No i co z tego że mamy demokrację skoro jest tylko iluzją i parawanem.
  Nie mamy socjalizmu, a kapitalizm z elementami socjalizmu i bardzo niebezpieczną biurokracją.
 • zadzior 16.07.2012 19:40:30
  Przeczytaj dokładnie tekst. Nie jestem zwolennikiem komunizmu - napisałem tylko, że tzw. wolnościowcy do których ty się zaliczasz nie są lepsi od komunistów.

  Choć jest mała różnica.

  Oni już zdążyli wymordować masę ludzi a wy chcecie to zrobić, bo jeszcze ustępujecie im na tym polu!
 • @mnich zarazy 19:52:09
  Nie porównuj mnie do komunistów, ani socjalistów. Uważam, że każdy człowiek jest kowalem swojego losu. Zawsze są cwaniaki, złodzieje, którzy chcą żerować cudzym kosztem, ich należy bezwzględnie tępić. Nie mam nic przeciwko temu, że pomagasz sąsiadowi, że dajesz na tacę co niedziela i święta, Twoje pieniądze, Twój czas, gospodaruj nimi jak chcesz. Też pomagam ludziom bezinteresownie. Sam decyduję komu pomogę i ile, moja sprawa i nic nikomu do tego. Nie wolno zmuszać jednych, żeby pomagali drugim. To ma być własna decyzja każdego człowieka. A najgorsze jest, gdy rząd urzędnik pomaga ludziom, bo on przecież nie daje swoich pieniędzy, on najpierw zabiera jednym i daje drugim, przy okazji liczy sobie za usługę większą część tego, co zabrał. No i oczywiście, chce żeby o nim mówiono, jaki to jest pomocny i dbający o bliźniego - to jest właśnie przestępstwo, za to należy karać i potępiać.
 • W prosty sposób wyjaśnione, dlaczego wolny rynek jest najlepszy
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EqimyAEMas0
  W tym filmie jest jasno wytłumaczona wyższość kapitalizmu, wolnego rynku nad socjalizmem.
 • zadzior 16.07.2012 20:03:41
  Oto wzorcowi kowale własnego losu:

  http://www.google.pl/imgres?q=kolonializm&start=287&num=10&hl=pl&biw=1440&bih=761&tbm=isch&tbnid=zVv_36EESNvaWM:&imgrefurl=http://afryka.org/afryka/-wytepic-cale-to-bydlo---1-,news/&docid=Qx7FJHfn3BIszM&imgurl=http://afryka.org/images/cache/ca6a2aa8b3a0a1a3b509b57364614e2c.jpg&w=600&h=395&ei=JFoEULO5Jc7XsgbUrMCdBg&zoom=1&iact=hc&vpx=1061&vpy=21&dur=472&hovh=182&hovw=277&tx=114&ty=89&sig=116756776678773790424&page=9&tbnh=136&tbnw=181&ndsp=40&ved=1t:429,r:38,s:287,i:124

  No nie?
 • @mnich zarazy 20:15:59
  Przykład, który podałeś, w ogóle nie jest związany z ideą wolnościową, ten przykład obrazuje socjalizm. Tak jest właśnie teraz. Rząd wie lepiej, tak jak i władca niewolników, co jest dla Ciebie lepsze. Władca niewolników boi się, że niewolnik mu zginie i kto będzie na niego pracował, więc każe każdemu niewolnikowi jeździć w samochodzie w pasach. Władca niewolników boi się, że mu niewolnik umrze, jak będzie byle co jadł i palił, więc zakazał palenia marihuany. Władca niewolników boi się, że jak niewolnik będzie jechał szybko samochodem to się zabije, więc postawił ograniczenie prędkości do 50km/h i zatrudnił nadzorcę, który będzie pilnował niewolnika, aby szybciej nie jechał. Władca niewolników nie może sobie pozwolić, aby niewolnik decydował o swoim życiu, bo niewolnik musi pracować na władcę. Mam rozumieć, że odpowiada Ci taka rola, dlatego chcesz, aby obecny ustrój się utrzymywał? Po której jesteś stronie, władcy czy niewolnika?
 • @widziane z USA 19:49:43
  Owszem ludziom wiele pomysłów na życie nie wychodzi, ale są bliźni którzy się o nich troszczą!

  Pytanie czy państwo powinno się tym zajmować czy też oddać to w ręce organizacji charytatywnych, które w porównaniu do państwowych instytucji pomagają bardziej celnie, taniej i finansowane są z dobrowolnych datków.

  Niestety ale z obserwacji rzeczywistości (moich obserwacji rzeczywistości w Polsce) wynika iż państwowe instytucje są w ogromnej większości niegospodarne!

  Czy to służba zdrowia, czy edukacja, czy zus, czy inne.

  To jest złodziejstwo. Nie bójmy sie tego mówić!

  To jest ZŁOdziejstwo!!

  To nie jest dobrze wykonana usługa za którą zapłaciliśmy! Może i bym się zgodził na odebranie mi pieniędzy jeśli byłoby możliwe żeby te usługi faktycznie były uczciwie realizowane w skali kraju. Ale NIE SĄ. I wszystko wg mnie wskazuje na to że nie jest to do zrealizowania w ten sposób, bo zawsze prowadzi to do wynaturzeń i ZŁOdziejstwa (czyli obniżania jakości usług bez możliwości wycofania się z nich i swoich pieniędzy przez klientów)
 • zadzior 16.07.2012 20:37:22
  Jasne co złego co nie wy.

  Koń by się uśmiał na takie argumenty :)))
 • wam sie juz tak pokickalo ze nie idzie normalnie z wami dyskutowac.
  Ustalmy jedno.Czy potrzebne jest panstwo?
  2)czy ktokolwiek dobrowolnie kiedykolwiek komukolwiek pomogl?
  czasami sie zdarzy ale zregoly to sasiedowi zabralibysmy materac z pod dupy abysmy tylko my wygodniej spali.Tak ze na pomoc charytatywna niema co liczyc.Co zrobicie z ludzmi ktorym sie nie udalo?ZAGAZUJECIE?czy kopniecie na ulicy.Mnie juz nic nie zdziwi.

  Popieprzyly wam sie kradzieze z socjalem i tak na tej bazie korwin jedzie z wami jak z baranami.Wolny rynek?O KTO MOWI ZE NIE?Kazdy przy zdrowych zmyslach chce wolnego rynku ale na boga nie mieszajcie tego z kradziezami,socjalem i komunizmem.Dlaczego w niemczech tak glupie dyskusje sie nie odbywaja.Tam tez placa podatki.w USA tez ale nie spotkalem jeszcze CZUBA ktory by kwestionowal jakiekolwiek pomoce panstwowe a podatki placa ludzie tez wysokie
 • @mnich zarazy 20:52:37
  Cóż, sam widzisz, że mam rację. Cieszę się, że załapałeś. Dodając jeszcze do podanego przez Ciebie przykładu. Murzyni byli pierdołami, ze dali się podporządkować. Mogli walczyć, ale wybrali bycie niewolnikiem. Mieli michę, łóżko, dach nad głową, władca o nich się troszczył. Czasem tylko batem zdzielił przez plecy, ale tak z umiarem, żeby krzywdy nie zrobić, bo przecież za niego zapłacił i jakby mu wyrządził krzywdę to sam by stracił, więc dbał o niewolnika. Tak samo, jak chłop dbał o konia, bo bez konia nic nie mógł zrobić, koń pracował na niego, a kupno nowego konia kosztuje. Teraz jest tak samo, tylko inaczej, ładniej zostało to opakowane. Zamienione zostały nazwy, niewolnik zmieniony na pracownik, władca na rząd, urzędnik. Efekty są takie same, chociaż myślę, że jednak przesadziłem. Teraz jest gorzej, niewolnik-pracownik jest wykorzystany na maksa, a nowych niewolników-pracowników jest mnóstwo, więc specjalnie nie ma się czym przejmować. Nowy niewolnik-pracownik przyjdzie za darmo, aby mu tylko założyć homonto. Podoba Ci się obecna rzeczywistość? Nie chcesz być wolny i decydować o swoim życiu, losie, co jesz, co palisz?
 • zadzior 16.07.2012 21:26:34
  Nikt nikogo nie musi lubić.

  Jednak niewolenie innego człowieka tylko dlatego, że jest pierdołą pokazuje kim jesteś - zwyczajnym totalitarystą.

  A tak poza tym to idź do psychiatry.
 • @mnich zarazy 21:54:27
  Dlaczego mówisz mi, co mam robić? Kto Cię do tego upoważnił? Dałem Ci pozwolenie na ingerowanie w moje życie? Dlatego nienawidzę socjalistów, bo wtrącają się do życia innych ludzi i mówią im, co mają robić. Precz z socjalistami!
 • zadzior 16.07.2012 22:11:35
  TY JESTES NAPRWDE CIEKAWSZCZAK.Probojecie razem z watacha korwina narzucic swoj punkt widzania i jak ludzie maja zyc a sam pouczasz innych aby tobie nie dyktowali jak masz zyc.Ot to sie nazywa wolnosc korwinowa
 • @mnich zarazy 21:54:27
  Ty jednak czymś się rzeczywiście zaraziłeś, nie powiem że mniszkiem, ale przypisywanie cech analizy rzeczywistości, temu kto jej dokonuje, jest światowym rekordem "czytania bez zrozumienia"!
 • Jak się komuś tak strasznie nie podoba, że Polacy czasem zbiorowo (przez swoje państwo) pomagają innym Polakom, to ...
  nie ma innego wyjścia, musi się z Polski zwyczajnie wypisać. Mamy pewne zasady, pewien sposób rozumienia świata i naszych na obowiązków wobec bliźnich. Nie przypadkiem w Polsce powstała SOLIDARNOŚĆ.
  My tutaj decydujemy, a nie paru nawiedzonych filozofów, którzy mają swoje oryginalne pomysły.
 • @vortex 22:42:03
  Jeśli przez swoje państwo to według jakiś praw, które wszystkich obowiązują, tymczasem mamy tylko i wyłacznie działania politycznie uzasadnione dla interesu nie społeczności, która powinna, przede wszystkim kształtować odpowiedzialne podejście, lecz populizm w czystej postaci. Pomagamy tym, państwo pomaga tym. których nieszczęście zostanie najbardziej wypromowane!
  Wobec takiego podejścia państwa do pomocy, komukolwiek, wolę jednak wolny własny wybór. W tym sensie, że pomagam przede wszystkim bliźnim, bez pośrednictwa "bogobojnych" polityków.
 • @widziane z USA 22:37:30
  Ty jesteś debil. Nie odzywaj się do mnie. Ciebie tylko zakuć w kajdany i na plantację bawełny!
 • @widziane z USA 22:37:30
  Nawet nie trzeba cię malować na czarno. Zapieprzałbyś na tej plantacji, aż miło byłoby popatrzeć, jaki pracowity jesteś. Ciekawe czy wtedy załapałbyś, co znaczy socjalizm i wolny rynek?
 • @Dzidek Przedwczoraj 22:39:02
  Widzisz, Murzyn, a mądry. Tak, biały jest głupi, na pewno większość. Nawet tu w komentarzach można to zaobserwować. W mniejszości są ci, co mówią mądrze. Przerażające jest to, że ta większość głupich decyduje o losach kraju i innych ludzi.
 • @vortex 22:42:03
  Według jakiego klucza to państwo pomaga?

  Jak mi na wiosnę pękła rura i miałem zalany dom prawie po kolana to się żaden polityk dobry jego mać wujek nie zjawił z pomocą państwową! A w czym jestem gorszy od tych ludzi co mieli podobny stan zalania po powodzi. A różnica jest taka że medialnie nikt na mnie jednego uwagi nie zwróci to i na pomoc państwową na której by się ktoś mógł wypromować nie ma co liczyć. Czy to jest jak to się teraz mówi "sprawiedliwe społecznie"?
  Mało tego! Ja, który muszę remontować dom po powodzi i nie mam na to kasy jeszcze muszę poprzez podatki dokładać się do tej pomocy która jest medialnie zauważana! No mnie coś takiego wkurza. Postaw się na moim miejscu!

  Dlaczego jak Polacy mają zbiorowo pomagać to muszą przez państwo? Większość państwowych instytucji jest niegospodarna! Patrz służba zdrowia, edukacja, zus. Otwórz oczy na rzeczywistość. Dlaczego akurat państwowa pomoc społeczna miałaby być inna?

  Tak w Polsce powstała Solidarność, ale nie był to ruch organizowany przez państwo! Może dlatego tak dobrze się zorganizowała.
 • @Autor
  Zgadzam się 100%.

  Przecz z socjalizmem!
 • @widziane z USA 21:09:13
  "Czy potrzebne jest panstwo?"
  Moim zdaniem tak. Państwo ma bronić uczciwych i pracowitych obywateli oraz ich mienia przed ZŁOczyńcami. Podkreślam - MOIM ZDANIEM. Państwo mogłoby się zajmować innymi rzeczami też, ale zbyt silne pokusy dla funkcjonariuszy państwowych wypaczają ich z założenia pozytywne funkcje!

  "Czy ktokolwiek dobrowolnie kiedykolwiek komukolwiek pomogl?"
  Mój ojciec mawia: KAŻDY SĄDZI PO SOBIE!


  "zregoly to sasiedowi zabralibysmy materac z pod dupy abysmy tylko my wygodniej spali.Tak ze na pomoc charytatywna niema co liczyc."
  To tym bardziej pomoc państwowa jest ZŁA, bo urzędnicy to tacy sami ludzie jak reszta, tylko że oni oprócz tego zarządzają pieniędzmi do których płacenia jesteśmy zmuszeni, więc pokusa jest wielokrotnie większa, bo pieniądze bedą napływały cały czas. Oni mają to zagwarantowane! Więc skoro nie ufasz w pomoc zwykłych ludzi to dlaczego ufasz w pomoc i uczciwość urzędników?
 • @Szymowski
  Typowo wolnorynkowy wpis,ale czy do końca logiczny.
  Gdyby w naszym kraju panował wolny rynek to pewnie bym się z autorem zgodził.Niestety jest zupełnie inaczej. Dzisiejsze państwa wolnorynkowe nie są.Gdyby nawet klęsk żywiołowych nie było to czy państwo zmniejszyłoby opodatkowanie obywateli wątpię.Firmy ubezpieczeniowe też nie są zainteresowane podpisywaniem umów kiedy prawdopodobieństwo wystapienia
  szkód jest dość wysokie lub obwarują polisę różnymi kruczkami prawnymi gdzie obywatel po wystąpieniu szkody otrzyma odmowę lub utknie w sądach na wiele lat.Klęski żywiołowe były i będą .Będą też poszkodowani.
  Niema dobrych rozwiązań w tym względzie i nie szybko się znajdą.Wydaje się, że najlepiej gdyby incjatywa wyszła od obywateli
  poprzez samorządy , ustawę i wprowadzenie funduszu klęskowego
  całkowicie niezależnego od państwa.Tylko czy obywatele do tego dorośli?
  Wolnorynkowcom życzę więcej umiaru w głoszeniu słusznych tez.
  Konkurencja nie śpi i jak zaczniecie przekraczać 5% próg to wytkną
  wam brak wrażliwości społecznej w tak istotnej sprawie jak klęski
  żywiołowe.
 • @interesariusz z PL 11:03:49
  a kto każe ubiezpieczac się ludziom w zagranicznych firmach ubezpieczeniowych ?

  polskich to nie ma ? (jak nie ma to może warto taki interes założyć- skoro taki dochodowy? )
 • *
  Kolejne androny. Jakbyś pan stracił cały majątek, to byś pan inaczej pisał. Widać od razu, że pan Leszek ma małe pojęcie o pomocy bliźniemu, chociaż idzie w zapartego, że jednak wie, co to miłosierdzie i pomoc międzyludzka i na czym ma polegać opieka Państwa, znaczy na czym ma polegać ta nie opieka, inaczej liberalna anarchia, w kraju paradoksów, gdzie nagminnie prawo się łamie lub nagina, vide umowy o dzieło, dla ludzi zarabiających po 1500 złotych brutto.

  Ale nie może być inaczej w przypadku pana Leszka, ponieważ pan Leszek traktuje swoje państwo, jak okupanta i prześladowcę, które nic mu nie dało. Dlatego z tym Państwem, chociaż ono nie jest doskonałe utracił jakikolwiek związek. To dotyczy wszystkich ludzi opętanych ideą liberalizmu gospodarczego i jakoby niewidocznej ręki rynku (myśli protestanckiej i reformatorskiej!), która ma wpływ na podaż i popyt. :)
 • @widziane z USA 14:34:06
  tym państwem jest chociażby Liechtenstein:
  panuje tam monarchia:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein#Ustr.C3.B3j_polityczny

  są rajem podatkowym:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein#Gospodarka

  i jednocześnie mają największy współczynnik PKB na mieszkańca:
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capita
 • @Krzysztof J. Wojtas 16:08:42
  równie dobrze można to nazwać "fundacją na rzecz pomocy ofiarom klęsk żywiołowych" - fundacja non-profit, utrzymywana z darowizn
 • @Sytro 09:59:16
  Zróbmy z Polski drugi Liechtenstein, drugą Japonię, drugą Irlandię albo drugi Singapur.

  Nie wiem tylko, dlaczego Polacy nie marzą o tym, aby Polska była Polską, krajem bogatym i zamożnym, która jest Wielką Polską, jest Imperium, które ma w naszej Ojczyźnie swoje własne wyjątkowe prawa, swoją własną historię, swoją własną Polską Cywilizację, opartą na naszej własnej historii i doświadczeniach z naszej polskiej historii?

  Przecież już wszystko zostało opisane, wszystko jest już powiedziane, jednak wielu z nas ciągle patrzy się na obce wzorce, których w żaden sposób nie można u nas zastosować bez zniszczenia tego, co w Polakach najwspanialsze i tego na czym nasi przodkowie z Polski uczynili wielkie Imperium sięgające od jednego do drugiego morza. :)

  Jak pan chce zastosować i wprowadzić te obce wzorce w Polsce, jednocześnie nie unicestwiając Polski? Czy gdy je już wprowadzimy Polska będzie tą samą Polską? Przecież od ponad trzystu lat nowatorzy, prekursorzy, liberałowie, demokraci, masoneria, komuniści, naziści, socjaliści chcą z Polski uczynić czyjąś kolonię, Polska jednak nadal się nie poddaje i nadal jest bardziej polska niż jakaś inna i nam nieznana. Ale w dniu dzisiejszym ważą się losy naszej Ojczyzny, jednak to Polakom nie przeszkadza dalej sięgać do obcych wzorców. Co one nam dały, czy dzięki nim Polska jest mocna, niezależna i suwerenna?


  [...]Skoro już kogoś nie stać na twórczość własną, to już lepiej żeby naśladował rodzime wzory, niż bezmyślnie małpował prądy modne za granicą, co tak razi we wszystkich ruchach faszystowskich.[...]
  Źródło: Wczoraj i Jutro, 1938

  Ustrój gospodarczy:

  Adam Doboszyński słusznie twierdził w „Gospodarce Narodowej”, że ustrój narodowy oparty być musi na upowszechnieniu własności, przedsiębiorczości i daleko idącej swobodzie gospodarczej. Miał też rację Doboszyński dostrzegając, że gospodarka nie może funkcjonować bez moralności (norm budujących relacje między przedsiębiorcami).

  Przynajmniej spróbujmy to uczynić będąc Polakami. :)
 • Autorze, należy pić więcej wina,
  może wtedy trochę rozumu dotrze do czaszki.
  Co do powodzi z 1997. W kolejności:
  - Cimoszewicz to zwykła kryminalna gnida, która popełniała pospolite przestępstwa z tzw. niskich pobudek. I nic uczciwie nie powiedział.
  - Tzw. zapomoga dla ofiar klęsk żywiołowych to z reguły rekompensata za opłaconą z podatków, a niewykonywaną pracę przez władzę. Nie wnikając czy np. można było zapobiec stratom w 1997 poprzez odpowiednie operowanie zbiornikami wodnymi i wysadzaniem wałów to:
  a) na terenach zalanych nie był dostarczany prąd z państwowych elektrowni, woda pitna z państwowych wodociągów, ogrzewanie z ciepłowni itp.
  b) nie były przejezdne państwowe drogi, tory kolejowe, nieczynne były lotniska itp.
  c) nie pracowały zalane urzędy, poczty itp.
  Itp, itd.
  Państwo wzięło pieniądze, a się nie wywiązało.
  Co do dobrowolnych ubezpieczeń.
  W krajach gdzie sa powszechne, w przypadku klęski żywiołowej, państwo ma do wyboru: zostawić ludzi oszukanych i bez niczego, albo futrować firmy ubezpieczeniowe, bo te po prostu bankrutują w takiej sytuacji.
  Od tysięcy lat władza organizuje pomoc dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe, gdyż: sama nie wypełnia swoich obowiązków w tym rejonie. Ludziom którzy stracili wszystko, a także ich rodziny, przyjaciele, sąsiedzi i znajomi (mieszkający z reguły w tym samym rejonie) bardzo trudno wystartować z niczego. Gołymi rękami trudno jest złowić rybę. A dobrzy ludzie nawet nie mogą przyjechać i pomóc (bo władza nie zapewnia funkcjonującej infrastruktury).
  Gdy ktoś się topi, to policjanci starają się go uratować, a nie odchodzą stwierdzając, że mógł nie włazić do wody, lub że dobrzy ludzie mogą pomóc tonącemu. Zresztą i tak pewnie będą musieli w końcu wejść do wody. Choćby aby wyłowić gnijące truchło topielca.
  Dochodzę więc do wniosku, że autor nie jest zatwardziałym ekonomicznym liberałem jak sam sądzi, ale kompletnym tumanem, który nawet nie jest w stanie pojąć, że państwo wzięło, a się nie wywiązało.
  Obecne wypadki nie kwalifikują się raczej jako klęska żywiołowa, ale przykłady podane przez autora wyraźnie świadczą, że nie rozumie dogmatów liberalnej gospodarki. Po prostu bezmyślnie wywija sloganami.
 • @Autor
  "Wystarczy obniżyć podatki (w domyśle bogatym - przypis w nawiasie mój MK), aby pozostawić ludziom w ich kieszeniach więcej ich pieniędzy."
  ====================

  Takie mądre i odkrywcze, jakże głębokie przemyślenia mogę poczytać np u waszego miszcza JKM, czy u i innych jego uczniów, propagatorów nawet jeżeli się od niego taktycznie odcinają. Mówicie wszyscy nonsensownie to samo, Cimoszewicz jak widać też jest liberałem, tyle że np mocniej wspiera Moskwę, pedałów, agentów itd

  Gdyby autorowi trąba zdmuchnęła dorobek życia, a polisa zwróciła "nawet" 1/2 wartości całości (bo nie więcej, a pewnie mniej albo WCALE NIC z jakichś powodów wyłączających), to może inaczej by gadał. Za dobrze niektórym. Nieszczęścia dopiero powodują u takich zmianę światopoglądu, acz może publicznie się do tego nigdy nie przyznają...

  Po co nam takie państwo które nie pochyli się nad obywatelem w potrzebie? Gdzie wspólnota? Są klęski i klęski. Od ich skali zależeć powinna reakcja samorządów i systemu państwa plus inne formy pomocy, samopomocy obywatelskiej, ale pamiętajmy że te wcześniejsze także są OBYWATELSKIE.
 • @Marek Kajdas 18:37:46
  Masz swoje pieniądze. Nic nie stoi na przeszkodzie, daj im swoje pieniądze. Pomagaj im za swoje. Dlaczego sięgasz do cudzych kieszeni, dlaczego chcesz okradać uczciwych ludzi? Kradzież jest przestępstwem, za to idzie się do więzienia, zmuszasz innych, aby gospodarowali własnym majątkiem wbrew własnej woli. Najlepiej udawać dobrego i współczującego, gdy się najpierw ukradnie, a później daje drugim, jak swoje. Powtórzę raz jeszcze, troszczysz się o obywateli polskich, rozumiem, to bardzo dobrze, daj wszystkim pieniądze, którzy wyciągną rękę, tylko bądź uczciwy i daj im swoje zarobione pieniądze.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:35:33
  Trzeba zauważyć, moim zdaniem, że są sytuacje, w których obywatele ponieśli szkodę wskutek zaniedbań władzy. W tych przypadkach należy się im od władzy odszkodowanie, czyli z budżetu. Tak jest w przypadku większości powodzi. Na władzy tj. administracji samorządowej (rządowej) spoczywa obowiązek gospodarki wodnej, utrzymania wałów przeciwpowodziowych, pogłębiania rzek, niewydawania zezwoleń na budowę na tzw. terenach zalewowych itp. Ktoś zapyta dlaczego my wszyscy ze swoich podatków (z budżetu) w takich przypadkach mamy łożyć na odszkodowania dla powodzian. Odpowiedź jest taka, że to my wybraliśmy tę nieudolną władzę. Może nie wszyscy ją wybraliśmy ale nie zdołaliśmy przekonać innych, że tej władzy wybierać nie należy. To jest w pewnym stopniu nasza wina, że oni źle rządzą. Więc powodzianom w takich przypadkach należy się pomoc z budżetu. Uzasadnione są też według mnie odszkodowania dla osób, które w porę nie zostały ostrzeżone o zbliżającym się katakliźmie i poniosły szkody, do których by nie doszło gdyby zostały w porę ostrzeżone. Są instytucje powołane do czuwania nad bezpieczeństwem ludzi (centra zarządzania kryzysowego), więc po coś są, za coś ludzie tam zatrudnieni biorą pieniądze. Więc tak to widzę jeżeli jest wina władzy odszkodowanie z budżetu się należy, jeżeli nie ma tej winy - odszkodowanie się nie należy. Nie chodzi o to, że jestem zawistnym i złym człowiekiem ale obawiam się po prostu, że nasz budżet przy nasileniu kataklizmów, co się zapowiada, nie wytrzyma. Poza tym co roku ubezpieczam swój dom, wydaję swoje pieniądze i po co? Może powinnam przestać ?
 • @Marek Kajdas 18:37:46
  Kiedyś była powódź na kielecczyźnie. Po wszystkim przyjechała pomoc (dary oraz pieniądze pomocowe).

  Po jakimś czasie telewizja zrobiła reportaż.

  Okazało się, że ludzie byli poszkodowani w różnym stopniu:
  - jedni stracili ABSOLUTNIE WSZYSTKO (dom, sprzęty, auta, gospodarstwo i uprawy na polach)
  - inni mieli zalaną wycieraczkę i może trochę grządek

  Ale do pomocy kwalifikowano "zero-jedynkowo" (bo jak inaczej może to zrobić urzędnik ???).

  W efekcie ci ludzie skoczyli sobie do gardeł !!!
  Znienawidzili się !!!
  Potem były jeszcze akty zemsty ("nic ci nie zalało, a dostałeś kasę ? To ci teraz chałupa spłonie !")

  Bo pojecie sprawiedliwości "po wiejsku" jest trochę dziwne:
  wygląda ono mniej więcej tak, że ludzie wolą stracić TOTALNIE WSZYSTKO, pod warunkiem, że inni również stracili TOTALNIE WSZYSTKO, niż żeby oni stracili 20%, ale pozostali ludzie 5% ...

  Możecie mi wytłumaczyć, skąd się to bierze ?

  A może Kargul i Pawlak są odpowiedzią ?

  "Three fingers ???!!!"
 • kolejna porcja politgramoty
  w stylu neoiliberała Cimoszewicza.
  Autor nie zauważył, że państwo jest właśnie taką firmą ubezpieczeniową i że o wiele więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach ludzi jeżeli państwo raz na jakiś czas komuś w potrzebie pomoże (takie wypadki są w sumie rzadkie) niż wtedy gdy wszyscy będą żyć w strachu i się ubezpieczać w prywatnych firmach i dawać zarabiać szemranym typkom z firm ubezpieczeniowych sponsorującym szemranych neoliberalnych politagitatorów udających dziennikarzy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031