Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1911 postów 27 komentarzy

Wróg ustroju

Leszek Szymowski - Niezależny dziennikarz śledczy. A poza tym osoba najbardziej znienawidzona przez polityczną poprawność: katolik, biały, mężczyzna, heteroseksualny, kierowca, przedsiębiorca. leszek.szymowski@gmail.com

Hipokryzja wrogów "umów śmieciowych"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mało co aż tak obnażyło hipokryzję i zakłamanie lewaków jak dyskusja, która wywiązała się po moim wczorajszym wpisie o "umowach śmieciowych".

Mój wczorajszy wpis "Popieram umowy śmieciowe" wywołał burzliwą dyskusję. Nie pamiętam już kiedy na tym portalu wpis zaowocował takimi emocjami. Część komentatorów wyzywała mnie od najgorszych i obrażała, ale tym się nie przejąłem, bo ujmy mi to nie przynosi (stara, żydowska zasada mówi "nie ma większego wstydu niż kiedy głupcy nas chwalą".) Jednak większość niechętnych mi wpisów pokazała hipokryzję, obłudę i zakłamanie lewaków zwalczających "umowy śmieciowe". Choćby dlatego, że nikt z nich nie zechciał zauważyć, że nie jestem przeciwnikiem umów o pracę, jak i żadnych innych umów. Jestem natomiast przeciwnikiem zakazywania lub nakazywania jakiejkolwiek umowy ludziom, którzy z własnej, nieprzymuszonej woli chcą tą umowę zawrzeć. Czyli - mówiąc jęzkiem lewaków - bronię prawa robotnika do pracy. Jednak nie to jest najistotniejsze.

Swój wczorajszy wpis zamieściłem jako "człowiek pracy". Człowiek pracy - jak wiadomo - jest tak broniony na całym świecie przez rozmaite lewicowe organizacje (także polityczne). Pisałem, iż z kilkoma redakcjami wiążą mnie "umowy o dzieło", dzięki którym jestem w stanie zapewnić byt swojej rodzinie. I dałem też do zrozumienia, że gdyby nie te umowy, nie byłbym w stanie się utrzymać. Ideologia lewicowa nakazywała by mnie potraktować, jako człowieka ciężkiej pracy, który własnym trudem i własnym potem zarabia na utrzymanie rodziny. Skoro taki człowiek pracy jak ja - trudniacy się zawodem dziennikarza - może się utrzymać na niezłym poziomie dzięki umowom o dzieło, to lewactwo powinno mnie bronić, rozczulać się nad moim losem i - przede wszystkim - bronić formy zatrudnienia, która mnie - człowiekowi pracy - zapewnia możliwość egzystencji. Tymczasem to lewactwo zgodnie piało o konieczności zlikwidowania formy prawnej takich umów. Czyli o konieczności odebrania mi źródeł dochodów i wysłania mnie na śmierć głodową. Lewactwo sprzysięgło się przeciwko człowiekowi ciężkiej pracy. W dodatku mającemu na utrzymaniu rodzinę. Lewico - wbijasz nóż w plecy człowieka pracy!

Lewica - jak powszechnie wiadomo - tym się różni od prawicy, że lepiej od człowieka wie, co jest dobre dla człowieka. Lewica, która wczoraj przypuściła na mnie atak, postanowiła udowodnić, że wie lepiej ode mnie, że umowa o dzieło jest dla mnie gorsza i na siłę zmusić mnie do zawarcia innej. Po to, abym płacił ZUS, był ubezpieczony i korzystał z rozmaitych innych socjalnych "przywilejów" potrzebnych mi jak dziura w moście. Mam więc dla moich krytyków propozycję: załóżcie własne, jednoosobowe firmy i pozyskujcie zlecenia na wolnym rynku. Od tak zarobionych pieniędzy płaćcie sobie ZUSy, podatki i co tam jeszcze państwo wam nakazuje. W ten sposób poznacie dobrodziejstwa systemu, którego tak bronicie i którego kosztami chcielibyście - wbrew mojej woli, ale dla mojego dobra - obciążyć mnie. Popracujcie tak pół roku to zrozumiecie dlaczego od umowy o pracę i pakietu nazwanego przez was "socjalnym" wolę umowy, które wy pogardliwie określacie "śmieciowymi". Tyle tylko, że w ciągu tego pół roku przestaniecie być lewakami. Bo ciężka praca jest w stanie wyleczyć z lewactwa. Jak słusznie zauważył W.I.Lenin - wasz ukochany ideolog "tylko ciężką pracą można zmazać błędy ideologiczne."

PS. Zapraszam do lektury moich książek dostępnych na: www.szymowski.com

KOMENTARZE

 • Lewaki do paki
  Zgadzam sie z toba, wczoraj czytalem twoj artykol i komentarze do niego.
  Nietsety kilku dyzurnych blogerow zawladnelo NE i pisza bzdury na temat uzdrowienia naszej gospodarki.
  Odnosze wrazenie ze ci panowie a moze panie nie wiedza co to praca, ktora sie wykonuje jako wolny najmita. Pieprza takie farmazony ze po prostu plakc sie chce.
  Najgorzse wtym wszystkim jest te swoja ideologie lacza z nacjonalizmem, katolicyzmemi i innymi ideologiami lacznie z faszyzmem i rasizmem. specjalnie nie majac o tym pojecia.
  Im wiecej siie czyta ich wypowiedzi tym bardziejej diochodze do przekonania ze to stado frustratow. Glosnie sie na nich krzyknie to zwieja do budy. Smutne to niestety.
 • umowy śmieciowe są do zaakceptowania
  w sytuacji gdy będzie system emerytur państwowych dla każdego obywatela. W przeciwnym wypadku całe rzesze ludzi pozostanie bez emerytur i na starość stanie u drzwi pomocy społecznej. Kto tego nie rozumie ten kiep kompletny nie mający pojęcia o stosunkach pracownik - pracodawca szczególnie w ciężkich kryzysowych czasach, gdy wielu małym pracodawcom się nie przelewa i ledwo wiąrzą koniec z końcem.
 • autor to prawdziwy męczennik
  walczący o wyzwolenie spod tyranii ZUS-u. Razem z nim walczą wszystkie mainstreamowe media, a bohaterscy dziennikarze co i rusz piszą o "bankructwie ZUS" "zawaleniu się systemu", "realnych pieniądzach w OFE". Wszechobecni "lewacy" prześladują zarówno GW jak i NE piszące bohatersko o złu "fiskusa".
  Zaiste straszne. Ale dla świętej sprawy wolności warto się poświęcać, boć przecież ja, ja, ja i JA chcę być wolny, nie chcę płacić na NFZ jak nie jestem chory, na ZUS jak nie jestem stary, jak nikt na mnie nie napada powinienem nie płacić na policje, jak nie mam samochodu powinienem nie płacić na budowę dróg, jak nie mam dzieci to nie płace na oświatę. To przecież proste jak wiekopomne dzieła Misesa Hayeka już niedługo, już za chwilę jutrzenka wolności zaświta.
 • @zadziwiony 21:36:24
  > W przeciwnym wypadku całe rzesze ludzi pozostanie bez emerytur

  No i co z tego? Nie jest problemem społecznym człowiek bez emerytury, ale człowiek bez środków do życia. Jeśli uzasadniamy to, że obecne niewolnictwo jest konieczne, bo inaczej rzesze ludzi zostaną na starość bez utrzymania, to trzeba móc oszacować te rzesze. Ile konkretnie ludzi zostanie bez utrzymania na starość gdyby znieść obowiązek ubezpieczeń społecznych? Proszę o jakieś konkretne szacunki.

  Dokładniej to pytanie sformułowałem tu: http://gps65.nowyekran.pl/post/57644,mieszkanie-zamiast-emerytury
 • @zadziwiony 21:36:24
  ależ Pan Szymowski to rozumie, jak sądzę. Dla niego umową śmieciową jest umowa o pracę, ze wszystkimi wynikającymi z niej złodziejstwami. Wybrał korzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Dlaczego obecnych tutaj "dobrodziejów" tak to wpienia? Zapewne Pan Szymowski nie jest też odosobniony i więcej osób z własnej nieprzymuszonej woli wybiera takie formy zatrudnienia.
  Najciekawsze jest to, że niejednokrotnie osoby wieszające psy na ZUSie są także przeciwnikami dobrowolnych form zatrudnienia, nieprzewidujących przymusu opłacania ZUSu ! Zrozumie ktoś takich rozdwojeńców?
 • @zadziwiony 21:36:24
  no to posłuchaj zdziwiony kiepie:

  1. powiedz mi, jak sobie to wyobrażasz, że pracodawca dzisiaj "LEDWIE wiążący koniec z końcem" będzie w stanie płacić dwa razy wyższe wynagrodzenia, żeby opłacić wszystkie ZUSy itp. ????

  Możesz mi wyjaśnić, jak ty sobie to w swojej "zdziwionej główce" poukładałeś ?

  2. Powiedz mi, czy nie uważasz, że ludzie, którzy nie będą okradani na bieżąco przez państwo nie będą sobie w stanie sami zapewnić przyszłości ?

  Przecież jeżeli nie będą okradani, to będą BOGATSI o kilkaset tysięcy zł !!!
 • Umowy "śmieciowe" a niewolnictwo pracy etatowej
  Lewacy nazywają umowę o działo umową "śmieciową" i chcą jej zabronić, a ja nazywam pracę etatową niewolnictwem, ale się godzę na to by się ludzie w taką czasową niewolę sprzedawali. Tu rozważałem te problemy: http://gps65.nowyekran.pl/post/3315,niewolnictwo-pracy-etatowej
 • @Ultima Thule 22:17:57
  "kiepie" przed chwilą zakładałeś cos takiego jak klub kulturalnego dyskutanta czy coś o podobnej nazwie. Nawet przydzieliłeś sobie legitymację z numerem jeden. Gratuluję poczucia własnej wartości. A może po prostu nie rozumiesz znaczenia słów które uzywasz?
 • @Ultima Thule 22:17:57
  poza tym sądze, że jesteś po prostu zadufanym w sobie głupcem.
 • Przecwinicy umów "śmieciowych" mają bardzo ograniczone pojmowanie
  rzeczywistości - przyjmują schemat pracodawcy wyzyskiwacza (naoglądali się Janosika, gdzie Murgrabia gnębił biednych chłopów) a pracobiorcy zmuszanego do pracy za marne grosze (znów ten biedny chłop pańszczyźniany z Janosika) i rozciągają go na wszystkie sytuacje życiowe.
  A tak nie jest - układ pracodawca - pracownik jest relacją dynamiczną, w której raz górą jest pracodawca (dyktujący warunki) a raz pracownik. Ale dla tych głów to jest za trudne do pojęcia.
 • @Karluum 22:51:16
  "A tak nie jest - układ pracodawca - pracownik jest relacją dynamiczną, w której raz górą jest pracodawca (dyktujący warunki) a raz pracownik"


  Zapraszam do którejkolwiek firmy produkcyjnej z Wrocławia na
  sprawdzenie tej tezy.
 • @zadziwiony 22:28:35
  to dlaczego ty PIERWSZY użyłeś słowa "kiep" ?

  Ja tylko powtórzyłem za tobą !!!
 • @Vladko 23:44:34
  vladko - a powiedz mi, DLACZEGO ludzie tam pracują ?

  Czy nie dlatego, że INNE ALTERNATYWY SĄ GORSZE !!!???

  Odpowiedz mi ?
 • @prawi co wiec 22:13:11
  Proste

  Znany powszechnie mechanizm psa ogrodnika.

  Z jednej strony widzą, że zasuwają w kieracie, ZUS i służba zdrowia robią ich w konia, i są na to wściekli. Równocześnie inaczej pracować nie potrafią lub się boją.

  Z drugiej strony widzą osobnika, który nieźle zarabia, jak chce mieć wolne, to nie musi o to nikogo prosić, to zwyczajnie żółć im oczy zalewa.

  Typowy bolszewizm.
 • @zwyczajnie normalny 01:27:17
  I co? Jeśli zakaże się zawierać umów o dzieło czy umów zleceń, to ilość alternatyw pracy wzrośnie, tak? Będzie więcej ofert pracy, tak?
 • @zwyczajnie normalny 01:34:35
  nienormalny - posłuchaj:

  my chcemy tylko, KURWA MAĆ, jednej rzeczy !!!!!

  ODPIERDOLCIE SIĘ OD NAS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Jeżeli chcecie pracować na umowy z Kodeksu Pracy, to sobie PRACUJCIE !!!!!!


  A jeżeli ja na taką umowę NIE CHCĘ PRACOWAĆ, to się ode mnie ODPIERDOLCIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Widzisz w tym problem !? Ty sobie pracuj jak chcesz, a ja sobie pracuję, jak JA CHCĘ ...

  Czy to coś złego !?

  Jakim prawem chcesz się wtrącać w umowę pomiędzy mną i moim kontrahentem/pracodawcą ?

  JAKIM PRAWEM !!!!????
 • @zwyczajnie normalny 01:36:11
  Co doprowadzono do patologii? A gdy już odpowiesz na pytanie to wskaż proszę winnych tej patologii. Podpowiem Ci: prawo w Polsce tworzy władza ludowa (socjalistyczno- lewacko- bolszewicka od 1945 po dzień dzisiejszy), a nie przedsiębiorcy.

  Chcesz ZUS-u? To opłać go sobie sam, a nie żądasz tego, by pracodawca ci go fundował. Jak? Załóż działalność gospodarczą i zacznij zarabiać na siebie (np. na "umowach śmieciowych"). Z tego co zarobisz zapłać co miesiąc stałą zryczałtowaną składkę na ZUS (prawie 1000 zł). Jeśli nie zarobisz nic to ZUS i tak Ci tego nie odpuści. Wydrze od Ciebie zaległe składki z odsetkami.

  Tymczasem pracownik najemny płaci składki ZUS zależne od wysokości zarobków. Z czego socjalistyczna władza ludowa obowiązek ten częściowo przerzuciła na pracodawcę. I tak, jeśli chodzi o składkę emerytalną to z wynagrodzenia brutto pracownika potrąca się 9,76%, a dokładnie drugie tyle musi wyłożyć pracodawca ze swoich pieniędzy.

  Ze składką rentową mianowicie jest tak: z wynagrodzenia pracownika potrąca się tylko 1,5%, natomiast 6,5% płaci pracodawca ze swoich pieniędzy.

  W całości z wynagrodzenia pracownika finansowane są tylko składki chorobowe (2,45%) i zdrowotne (9%).

  Co z tego wynika? Że połowę kapitału emerytalnego zgromadzonego w ZUS-ie pracowników najemnych finansują pracodawcy! Czysty bolszewizm!

  Jeśli pracownik z przyczyn zdrowotnych przejdzie na rentę inwalidzką to tę rentę w większości sfinansuje mu pracodawca, który przez cały okres zatrudnienia odprowadzał do ZUS-u składkę rentową w wysokości 6,5% wynagrodzenia brutto.

  Osobie prowadzącej działalność gospodarczą nikt składek na ZUS nie współfinansuje! Przedsiębiorca wszystko finansuje sobie sam, na stałym poziomie, bez względu na dochody.

  Pomijam składkę wypadkową (min. 1,93%), Fundusz Pracy (2,45%) i FGŚP (0,10%), które w całości obciążają pracodawców!

  I niech mi teraz lewactwo nowoekranowe ujadające na "umowy śmieciowe" wyjaśni łaskawie jaki interes pracodawca ma mieć w tym, aby z własnych pieniędzy fundować swoim pracownikom połowę emerytury i ewentualnie większą część renty? Czekam na racjonalne argumenty.

  Władza ludowa powinna zmienić prawo tak, aby ubezpieczenie społeczne (tzn. składka emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) było w całości płacone przez pracownika, tzn. potrącane z jego wynagrodzenia brutto.

  Dopóki pracodawcy będą obciążeni wysokimi składkami na ZUS, dopóty będą preferować "umowy śmieciowe". A przypominam, że od marca br. rząd Tuska podniósł o 2% składkę rentową płaconą przez pracodawcę. Czyli brniemy w bolszewicką paranoję!

  Precz z socjalizmem!
 • Autor....
  zgadzam się z Panem,\. Co komu do tego że ktoś chce z kims zawrzec jakąś umowę. To jest ta unijna obłuda "wolnej" europy, ale nie dla wszystkich. Globalizmy mogą wozic towar przez granice bez żadnych opłat, a zwykli ludzie są scigani za "ponadnormatywną" paczke papierowsów, czy obkładani wymyslnymi opłatami przy zakupie auta w innym kraju unijnym. Poza tym, każdy przedsiiębuorca chciałby miec dobrze opłacaną a przez to i lojalną załogę, ale wiemy jak ci przedsiebiorcy są ścigani różnymi kosztami pracy. Czasami umowy "śmieciowe" są jedynimi mozliwymi do zawarcia w takich okupacyjnych warunkach szykanowania inywidulanej działalności gospodarczej/ Bo globalna jak wiemy ma się dobrze pod każdym wzgledem
 • @Beatrycze 02:43:27
  Pracokupiec nie płaci z "własnych pieniędzy" - płaci z tego co firma, a więc i pracownicy wypracują. Po prostu część pensji pracownika za jego zgodą wysyła do ZUS, dzięki czemu pracownik dostanie potem świadczenia. To czy jest to na pasku zapisane tak czy inaczej nie ma znaczenia, dla uspokojenia nerwów można sobie założyć, że CAŁÓŚĆ kosztów pracy to pensja brutto, a państwo pilnuje żeby część z tego szła na ubezpieczenia i dla poprawy poczucia wartości pracokupca, pozwala mu to zapisać jako zapłatę pochodzącą od niego. To takie obustronne opodatkowanie umowy dwu stron, podczas gdy pani błędnie zakłada, że pracokupiec do tej umowy wnosi coś z zewnątrz i dokłada. Nawiasem mówiąc, w Niemczech dotyczy to także składki zdrowotnej, nie ma tam z tego powodu bezrobocia.
 • @zadziwiony 22:28:35
  No wiesz, ja klubu nie zakładałem , poza tym nie użyłem słowa personalnie.
  Poza tym mówiłem Ci juz kiedyś, żeś facet inteligentny , tylko mało w życiu doświadczony, stąd Twój światopogląd z którym zresztą w dużej części się zgadzam. Pozostaje tylko kwestia spojrzenia na człowieka jako żywą istotę z jej słabościami, spojrzenia na człowieka jako istotę społeczną.
  Tutaj ślepiec jesteś. Poza tym uważam , że nie dostrzegasz potęgi pieniądza w stosunkach gospodarczych i społecznych.
 • @Leszek Szymowski
  Umowa śmieciowa umowie nie równa. Można pracować na tzw. "umowie śmieciowej" pod warunkiem że stawka na tej umowie nie jest równa 5zł brutto. Niestety zbyt wielu pracodawców proponuje zbyt mała stawkę na "umowie śmieciowej" przez co zatrudniony nie może we własnym zakresie opłacić ubezpieczenia. To nie obrona ZUS'u, to raczej wybieganie w przyszłość o swoje emerytury, w przypadku umowy o pracę jest nadzieja że "Zaufaj, Ubezpiecz, Spier...." będzie wypłacał jakąś emeryturę (moją emeryturę na tą chwilę ZUS wyliczył na 44zł), a w przypadku gdy pół życia przepracuje się na "umowie śmieciowej" za stawkę około 10zł na godzinę to nie będzie żadnej nadziei na wypracowanie emerytury.
 • @Vladko 23:44:34
  W firmie produkcyjnej to ja pracuje już 10 lat i doskonale znam układy i stosunki panujące na styku - pracodawca - pracownik.
  Znam mentalność pracowników, znam mentalność pracodawcy. Uwierz mi, dobry pracownik, jest w stanie dyktować warunki pracodawcy.
 • @zadziwiony 07:48:23
  1. Teraz zmieniłem zdanie: nie będzie klubu - będzie CHÓR !

  2. ODPOWIEDZ mi na pytanie:

  Dlaczego nie chcesz się zgodzić na sytuację, że każdy albo PŁACI zus, albo NIE PŁACI ?

  Dlaczego się od nas nie ODPIERDOLICIE ???!!!

  Możesz mi LOGICZNIE wyjaśnić, co stoi na przeszkodzie, aby każdy mógł SAM wybierać ?

  Zauważ: wówczas dyskusja na temat tego, co jest "lepsze" lub "gorsze" jest BEZ ZNACZENIA !!! Bo każdy ma wybór i nikt mu się w ten wybór NIE WTRĄCA !!!

  No więc ?
 • @Olaf Swolkień 07:33:05
  BREDZISZ !!!!!!!!!!!!!!!!!

  CO ZA BEZDENNIE GŁUPI BEŁKOT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Podział zus-u na "pracownika" i "pracodawcy" NIE MA SENSU !!!!!!

  To tak, jakby się ktoś upierał, że kupuje czekoladkę i płaci za nią 2 zł, a za papierek 1 zł. Czy dla sprzedającego ma to znaczenie ? NIE !!!! Bo liczy się tylko to, aby w sumie cena była 3 zł !!!

  A idiota jak się chce fascynować tym, co ile kosztuje, to niech się fascynuje ... DEBIL JEDEN ...

  Należy sobie zadać pytanie: DLACZEGO zrobiono taką głupotę i nazwano część zarobków pracownika "zusem pracodawcy" ???

  Pracownik "zarabia" tzw. kwotę "brutto brutto", a więc swoje "brutto" + ten pierdolony "zus pracodawcy". Dla pracodawcy nie ma to KOMPLETNIE ŻADNEGO ZNACZENIA, czy płaci pracownikowi 1 zł, a zusowi 4999, czy też pracownikowi 5000 a zusowi ZERO.

  Czy zgadzasz się z tym ?

  Ale to płacenie "zusu pracodawcy" to nie jest po to, aby "poprawić poczucie wartości pracokupca", tylko aby PRACOWNIK był MNIEJ ŚWIADOMY tego, jak bardzo jest OKRADANY !!!!!

  Dzięki temu widzi na umowie kwotę brutto: 3500, do ręki dostaje 2400, a do tego pracodawca płaci za niego jeszcze 500 zł. (liczby przykładowe - ale jak chcesz, to sobie policz sam).

  A teraz wyobraź sobie, że pracownik widziałby JESZCZE WIĘKSZĄ kwotę na umowie i do reki by dostawał połowę !!!

  ZAPAMIĘTAJ TO SOBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Te SKURWYSYNY ZŁODZIEJE celowo (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) zrobiły to tak, żeby skala złodziejstwa była MNIEJSZA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  To tak, jakby złodziej cię napadł i zabrał ci 2000 zł, ale powiedziałby tak:
  zabieram ci tylko 1000, a drugi 1000 dasz mi sam ...

  Czy teraz już wszystko JASNE !!!???
 • @Ultima Thule 08:24:02
  Pański wpis świadczy o głębokich brakach w wychowaniu, a być może o ciężkich urazach psychicznych - zamiast bloga polecam psychiatrę.
 • Konopnicka lepiej znała realia umów śmieciowych, ale to lewaczka przecie herbowa, nie to co Panowie Liberałowie
  Wolny najmita.

  Wąską ścieżyną, co wije się wstęgą
  Między pólkami jęczmienia i żyta,
  Szedł blady, nędzną odziany siermięgą,
  Wolny najmita.
  I nigdy wyraz nie był dalszym treści,
  Jak w zestawieniu takiem urągliwem;
  Nigdy nie było tak głuchej boleści
  W jestestwie żywem.
  Rok ten był ciężki: ulewa smagała
  Srebrnym swym biczem wiosenne zasiewy,
  I ziemia we łzach zaledwo wydała
  Słomę a plewy.
  Z chaty, za którą zaległy podatki,
  Wygnany nędzarz nie żegnał nikogo...
  Tylko garść ziemi zawiązał do szmatki
  I poszedł drogą.
  W powietrzu ciche zawisły błękity,
  Echo fujarki zpod lasu wschód wita...
  Stanął i otarł łzę połą swej świty
  Wolny najmita.
  Wolny, bo z więzów, jakiemi go przykuł
  Rodzinny zagon, gdzie pot ronił krwawy,
  Już go rozwiązał bezduszny artykuł
  Twardej ustawy.
  Wolny, bo nie miał dać już dzisiaj komu
  Świeżego siana pokosu u żłoba;
  Wolny, bo rzucić mógł dach swego domu,
  Gdy się podoba...
  Wolny, bo nic mu nie cięży na świecie, —
  Kosa ta chyba, co zwisła z ramienia,
  I nędzny łachman sukmany na grzbiecie,
  I ból istnienia.
  Wolny, bo jego ostatni sierota,
  Co z głodu opuchł na wiosnę, nie żyje...
  Pies nawet stary pozostał u płota
  I zcicha wyje.
  Wolny! — wszak może iść, albo spoczywać,
  Albo kląć z zgrzytem tłumionej rozpaczy;
  Może oszaleć, i płakać, i śpiewać, —
  Bóg mu przebaczy.
  Może zastygnąć, jak szrony, od chłodu,
  Bić głową w ziemię, jak czynią szaleni...
  Od wschodu słońca, do słońca zachodu
  Nic się nie zmieni.
  Ubogi zagon u nędznej twej chatki,
  I mokrą łączkę, i mszary, i wrzosy,
  Obsadzi urząd... podatki! podatki!
  Ty idź do kosy!
  Idź, idź! opłatę do kasy wnieść trzeba,
  Choć jedno ziarno wydadzą trzy kłosy,
  I choć nie zaznasz przez rok cały chleba...
  Idź, idź do kosy!
  Czegóż on stoi? wszak wolny, jak ptacy?
  Chce — niechaj żyje, a chce — niech umiera;
  Czy się utopi, czy chwyci się pracy,
  Nikt się nie spiera.
  I choćby garścią rwał włosy na głowie,
  Nikt się, co robi, jak żyje, nie spyta...
  Choćby padł trupem, nikt słówka nie powie...
  Wolny najmita!
  http://pl.wikisource.org/wiki/Poezye._Serya_pierwsza/Wolny_najmita
 • @Marek Kajdas 09:22:18
  "Idź, idź! opłatę do kasy wnieść trzeba,
  Choć jedno ziarno wydadzą trzy kłosy,
  I choć nie zaznasz przez rok cały chleba...
  Idź, idź do kosy!"

  Konopnicka przewidziała ZUS ? no tak, nieważne czy zarobisz, czy nie..na wstępie juz musisz bulic ten haracz.

  bardzo wzruszający wiersz.Tylko co on ma wspólnego z krytyką przymusu ubezpieczeń?!?!? czy krytyką przymusu wyboru określonych form zatrudnienia?!?!?
 • @Ultima Thule 08:13:28
  No więc ja bym sobie np. tego właśnie życzył. Ale zlikwidujmy w takim razi enormalne umowy o prace i obowiązek ZUS. Niech każdy płaci prywatne ubezpieczenia. A nie jak teraz że prowadzący działalność gospodarczą płaci te kilkaset zusu i finito. Ja płacę wyższe składki bo jestem zatrudniony na normalnej umowie o prace. I nie mogę tego zmienić. Chętnie bym nic nie płacił na ZUS! Skoro ktos może to dlaczego nie ja? Zlikwidujmy normalne umowy o prace!
 • @Ultima Thule
  Że nie wspomnę o tym że sprawiedliwie to by było płacić podatek pogłówny a nie procentowy i to z progami. A co do umów "smieciowych" to rzeczywiście zostały wypaczone na maxa. Wystarczy zobaczyć co robią hipermarkety zatrudniające pracowników przez jakies "agencje" zatrudnienia które zjadaja jeszcze dużą część z tych nedznych 1100-1500 złotych które dostają niewolnicy. A chodzi o to żeby można było niewolnika w każdym momencie wywalić na zbity pysk, żeby związków zawodowych przypadkiem mu sie nie zachciało itp. Ciekawe dlaczego tak nie robią u siebie w socjalistycznej francji czy RFN. Odpowiedz jest prosta: bo by ich tam pognali miotaczami ognia. Bo maja takie prawo, a u nas mamy prawo które tworzy niewolników. A własnego sklepu to on nie otworzy bo hipermarkety go zaduszą.
 • @Cwaniacy
  I jeszcze jedno! Nie podoba mi się że ja płacę haracz na emeryturki dla sbekow i mundurowych a wy nie!
 • A kto bierze te umowy? Czy ludzie, którzy coś potrafią?
  Czy zastanowił się ktoś z was, CO OFERUJĄ PRACOWNICY, jakie umiejętności, jaką mentalność, rzetelność, wydajność?
  Ktoś kto ma trochę oleju w głowie i coś potrafi, bez problemu znajdzie sobie zajęcie. Także etatowe.
 • @Karluum 10:29:21
  Kolega od 3 lat szuka pracy. Teraz to już jakiejkolwiek. Wszędzie mu mówią że ma za "wysokie kwalifikacje" Doszło już do tego ze w CV zataja co może.
 • @Bendix 10:17:52
  bendix - co to BREDZISZ !?

  Jacy "niewolnicy" ???

  Jeżeli ktoś pracuje DOBROWOLNIE (a tak jest w tych sytuacjach), to nie jest niewolnikiem !!!!

  A jeżeli już ktoś ma być niewolnikiem, to PRACODAWCA, który nie może zwolnić pracownika, gdy chce się go pozbyć.

  A to, że wielu ludzi jest w sytuacji przymusowej to nie wina pracodawców, tylko CHOREGO, GNOJARSKIEGO, SOCJALISTYCZNO-INTERWENCJONISTYCZNEGO systemu !!!
 • Beton, beton, beton...
  O jakim prawie do godnej pracy (poprzez umowy o prace) mowicie? Sa trzy prawa na ktorych opiera sie spoleczenstwo:

  1. do zycia
  2. do wolnosci
  3. do wlasnosci.

  Wszystkie pozostale "prawa" to sa wydumki, kolejne roszczenia.

  Nie ma czegos takiego jak prawo do pracy - rozumiane przez czesc jako przymus zatrudnienia kazdego. Jak ktos nie chce pracowac, to nie musi. Jak nie ma wlasciwych kompetencji, to nikt go nie zatrudni. Jak nie bedzie stac na niego, to tez go nie zatrudnia.

  Prawo do godnej pracy? A co to takiego? Cos jak "uczciwosc malzenska" ;) Ja wieze w godnosc ludzka i jesli jakis pracodawca narusza te godnosc - lzy, poniza, uzywa przemocy - to nalezy mu sie proces. Ale co to ma znaczyc, ze narusza godnosc bo placi malo? Czy to jakis oboz koncentracyjny a pracownik jest pod lufa karabinu?

  Pomijajac, ze ubezpieczenia powinny byc dobrowolne, to kazdy sam za siebie powinien odprowadzac skladki. Pracownik powinien dostac do reki 100% pieniedzy, zaplacic z tego ZUS, zdrowotne, fundusz taki i owaki, podatek etc. Tak samo jak pracodawca musi odprowadzic to sam za siebie. Myslicie ze pracownik nie da rady? Chyba nie uwazacie go za czlowieka drugiej kategorii?

  Wlasnie o to chodzi w obecnym systemie, ze ludzie nie maja swiadomosci ile pieniedzy odprowadzaja do Panstwa. Ale nikt nie zabrania by pracownikowi oprocz obowiazkowego paska, dac dokladne rozliczenie i wyjasnic, ile naprawde kosztowal jego etat. Opowiedziec tez ile kosztuja czynsze, media, amortyzacja sprzetu, zrobic zestawienie miesieczne tych kosztow per stanowisko...

  ...wtedy moze ludzie zaczna rozumiec, ze nie kosztuja 3'000 tylko 10'000 i ze w tej sytuacji chyba rzeczywiscie trzeba tak ciezko zapierdalac, zeby pracodawca mial cos na plus. Bo czesto przychody z firmy sa podobne jakby wrzycic zainwestowane pieniadze na lokate, a roboty i stresu mnostwo.
 • @zwyczajnie normalny 08:45:07
  1. Ja cały czas pracuję na WŁASNY RACHUNEK ...

  2. Ale ja się od pracowników ODPIERDOLIŁEM !!!
  Przecież ja nie mówię, że należy zabronić zatrudniania na etat !!!

  Chodzi mi tylko o to, aby to było DOBROWOLNE !!!

  Jak pracownik chce (i znajdzie takiego pracodawcę), to niech się zatrudnia na etat.

  A jak pracownik chce się zatrudnić na umowę z Kodeksu Cywilnego, to też powinien to być w stanie zrobić !!!

  Dlaczego uważasz, że ja jako PRACOWNIK nie mam prawa mieć WYBORU !?
 • @Marek Kajdas 09:22:18
  jakiś ty GŁUPI ...

  tylko tyle można powiedzieć o stanie twojego chorego umysłu ...

  Człowieku !!!!!!!!!!!!!

  Ludzie w XIX wieku SPIERDALALI JAK NAJSZYBCIEJ za ocean do miejsca, gdzie NIKT SIĘ Z TROSKĄ NIE POCHYLAŁ NAD ICH LOSEM !!!!!

  Nikt im nie pisał wierszyków, ale też nikt im nie zabraniał pracować na warunkach, jakie SAMI sobie wymyślili !!!!

  Powiedz mi, dlaczego tyle milionów tam uciekało, a nikt w drugą stronę ?
 • @ARD 10:50:34
  Dam przykład:
  wyobraźmy sobie bezludną wyspę a tam dwóch ludzi.
  Jeden rozbitek jest głodny. Mógłby teoretycznie "dać pracę" temu drugiemu. Ale niestety ! Postanawia SAM upolować rybę i zaspokoić głód !
  W ten sposób ta mała wysepka utraciła JEDNO MIEJSCE PRACY !!!

  A ponieważ jest ich dwóch, to bezrobocie chwilowo wzrosło do 50% !!!

  Jak sądzicie, czy ten człowiek miał moralny obowiązek zatrudnić drugiego do pracy dla siebie ?


  Ale jeżeli by miał taki obowiązek, to by znaczyło, że jest jego NIEWOLNIKIEM !!!
 • @Ultima Thule 10:54:54
  "Ludzie w XIX wieku SPIERDALALI JAK NAJSZYBCIEJ za ocean do miejsca, gdzie NIKT SIĘ Z TROSKĄ NIE POCHYLAŁ NAD ICH LOSEM !!!!!"

  Od kiedy to w Europie w XIX w. się ktoś pochylał nad czyims losem?
 • @myszka 10:14:56
  1. Kto miałby mi płacić i za co ?

  2. Dlaczego analizujesz tą kwestię wynagrodzenia, urlopów, zusów, podatków, godności lub jej braku itp. itd. ?

  Wyjaśnij mi, w JAKIM CELU to robisz ?

  Jeżeli mamy Firmę i Pracownika, to każdy z nich działa na zasadzie DOBROWOLNOŚCI.

  Są firmy, które oferują umowy o pracę i są takie, które oferują umowy zlecenia itp.

  Ludzie wybierają jedne albo drugie.

  Jak sądzisz, co powoduje, że człowiek idzie pracować do firmy na umowę zlecenie ?

  Dlaczego nie pójdzie tam, gdzie dostanie ETAT ?

  Są dwie możliwe przyczyny:
  - albo nikt nie oferuje etatu (co jest nieprawdą)
  - albo oferty na etat są albo gorsze płacowo albo wymagające wysokich umiejętności (np. Dyrektor Finansowy znajdzie ofertę etatową bez problemu - inna sprawa, że gdyby do mnie przyszedł kandydat na dyrektora finansowego i chciał pracować na etat, a nie na własnej działalności gospodarczej, to dał bym mu w mordę, kopa w dupę i nawet nie rozmawiał dalej).
  Z kolei pracownik niewykwalifikowany będzie miał mniejszy wybór.

  Zauważ, że pracownicy budowlani nie zarabiają 1000 czy 1500 zł na rękę ! Oni zarabiają 3-4 a nawet 5 tysięcy na rękę. I SRAJĄ na ZUS !!! A przecież spokojnie pracodawca dałby im zamiast 5 tys na rękę - 3 tys + reszta na zus - bo dla niego to identyczny wydatek)

  Tak więc to, na jaką umowę ktoś pracuje zależy od dwóch stron.

  Dlaczego chcesz UNIEMOŻLIWIĆ ludziom wybór formy zatrudnienia ?

  Powiedz mi w szczególności, czy gdybym ja chciał pracować na umowę zlecenie zamiast na etat, to byłabyś za tym, żeby mi to odgórnie, prawnie ZABRONIĆ ?

  Czy też dopuszczasz, że gdy pracownik się uprze, to wtedy może mieć umowę inna, niż etat ?

  I jak sobie psychologicznie radzisz z tym problemem, że chcesz ludziom zabraniać dysponowania ich własnym życiem ?
 • @Bendix 10:59:18
  a w USA się pochylali ?
 • @Ultima Thule 11:10:41
  Jeszcze raz Ci napisze: wqrza mnie to że ja płacę haracz na sbeckie emeryturki a inni nie. I o to mi chodzi. Gdyby każdy płacił po równo na zus to by było OK. Składka zwłaszcza zdrowotna nie powinna być procentowa tylko stała.
  Jak jakiś emeryt mi podskakuje i mowi ze za PRL było lepiej to mu mowie: "zamknij pysk bo ja Ci płacę na emeryture!"
 • @Bendix 10:59:18
  bendix - ODPOWIEDZ MI, dlaczego biedni ludzie (nie bogaci !!!) uciekali z etatystycznej Europy do całkowicie pozbawionych regulacji pracowniczych USA ?
 • @Ultima Thule 11:11:11
  "a w USA się pochylali ?"

  Dlaczego niegrzecznie odpowiadasz pytaniem na pytanie?
 • @Bendix 11:16:10
  to napisz z jakich ?
 • @Bendix 11:16:10
  oczywiście, że w Europie było bardzo dużo regulacji pracowniczych - poczytaj sobie opowiadania Frederica Bastiata - włos się jeży na głowie, co się działo w XIX wiecznej Francji - to były rządy korporacji zawodowych, nakładano "cła ochronne" itp.
 • @Ultima Thule 11:14:30
  W XIX wieku Europa była etatystyczna względem robotników/pracowników? Litości. Poczytaj Reymonta.
  A uciekali z innych powodów których Ty chyba nie zrozumiesz.
 • @Ultima Thule 11:17:07
  Z bardzo wielu. I to zależało od rejonu Europy. Irlandczycy z innych, Polacy z innych itp. Tam się otwierały nowe możliwości. Była wolna ziemia głównie i nie było wojen.
 • @Bendix 11:21:32
  Ile miałeś wojen w XIX wiecznej Europie ?

  W dodatku te wojny to nie wojny totalne jak IIWŚ.

  A w USA napadali Indianie, był "dziki zachód" itp.

  Wszędzie są jakieś zagrożenia.

  Z Europy ludzie uciekali, bo już wtedy była przeregulowana, państwo się panoszyło, poszerzało swoją domenę.

  Ludzie uciekali w stronę WOLNOŚCI GOSPODARCZEJ czyli w stronę Wolnego Rynku.
 • @Bendix 10:31:40
  A co potrafi? Konkretnie?
  Niech przyjedzie na Śląsk, ja mu robotę w 20 minut załatwie
 • @Karluum 11:27:25
  Rzecz w tym że on mieszka koło Torunia. Ale dam mu namiar na Ciebie.
 • @Ultima Thule 11:26:30
  Jasne że wszędzie są jakieś zagrożenia ale wyjazdy do Ameryki nie były spowodowane jak to piszesz głownie przez jakieś regulacje.

  Natomiast nie odniosłeś się do mojego stwierdzenia że to jest kant że ja płacę na ubeckie emeryturki a inni nie i że mi się to nie podoba!
 • @Bendix 11:33:38
  to przejdź na normalne umowy-zlecenia ....
 • @autor
  Jak czytam niektóre komentarze to tracę wiarę w inteligencję osób na NE. Jak można popierać likwidację umów o dzieło i zlecenie? (obciążenie ich składką na ZUS jest równoznaczne z likwidacją). W temacie wypowiadają się chyba tylko osoby zatrudnione w budżetówce i wielkich przedsiębiorstwach. W większości MiŚów ludzie są zatrudniani albo wyłącznie na umowę o dzieło, albo na minimalny etat + umowa o dzieło. Tylko dzięki temu drobny przedsiębiorca może w Polsce działać na rynku. Osoby, które piszą, że to pracownik utrzymuje pracodawcą to jest już wyższa forma socjalistycznego zmanipulowania. Gdyby tak było, to dlaczego pracownik nie został pracodawcą? Przecież każdy może. Czytając te komentarze zwyczajnie tracę wiarę w ludzi. Nie dziwi mnie taka postawa związków zawodowych (zatrudnieni na umowę o dzieło do związków nie należą). Walczą w ten sposób z konkurencją. Walczą w ten sposób o swoje wcześniejsze emeryturki, 13ki, 14ki, premie świąteczne i wszystko to za co ja im płacę. Żaden z nich nie zgodzi się na utratę własnych przywilejów. Dla osób, które tak płaczą nad życiem zatrudnionych na umowę o dzieło przedstawię małe wyliczenie.

  minimalna krajowa 1500 brutto = koszt pracodawcy 1811.10
  pracownik otrzymuje na rękę 1111.56
  W zamian za to ma zapewnione ubezpieczenie zdrowotne i obietnicę emerytury (obecnie mówi się o emeryturze w wysokości 30% podstawy ostatniego wynagrodzenia ) 500 pln. Zakładam bardzo pozytywnie, że tę emeryturę faktycznie dostanie po ukończeniu 67 roku życia i na emeryturze przeżyje aż 10 lat (10x12x500=60000).

  Teraz przyjmijmy, że pracownik dostanie zamiast tego umowę o dzieło na kwotę 1811.10 (jeśli otrzymuje mniej oznacza to, że po likwidacji umów "śmieciowych" wyląduje na bruku)
  Otrzymuje on na rękę 1811,10-9,5%= 1639
  Opłaca prywatne ubezpieczenie w PZU gwarantujące szerszy zakres usług medycznych niż NFZ - koszt 130 pln
  1639-130 = 1509
  Opłaca ubezpieczenie wypadkowo-rentowe w kwocie 50 pln miesięcznie
  Różnicę między tym co by dostał z minimalnej krajowej na rękę odkłada na emeryturę.
  1509-1111,10= 347,9
  Zakładam, że odłoży to na konto oprocentowane tylko na poziomie inflacji (te pieniądze dla niego w żaden sposób nie pracują) zakładam, że pracuje tylko lat 40.
  40x12x347,9= 166992 - blisko 3 razy więcej aniżeli ma z ZUS przy minimalnej krajowej. Ma zapewnione lepsze świadczenia socjalne, ma ubezpieczenie na życie i na wypadek kłopotów życiowych dostęp do oszczędności emerytalnych. Równocześnie posiada także pewność, że po śmierci jego składka emerytalna przejdzie w spadku na dzieci. Nie przedstawiam wyliczeń co by było gdyby odkładane pieniądze dodatkowo pracowały na siebie (chociażby 1% rocznie) by bardziej nie bulwersować przeciwników umów "śmieciowych".
 • @Ultima Thule 11:40:37
  Niech najpierw budżetówce to umożliwią. A na razie był bym rad żebyś Ty też płacił na nich. Na swoją emeryturę nie musisz (ja też bym tego pragnął) ale jakąś część procentową zarobków tak jak ja (powiedzmy połowę % składki emerytalnej) na ubeków i innych emerytów. Tak będzie sprawiedliwiej. Nie każdy ma możliwość zarabiania na umowy zlecenia rozsądnych pieniędzy. Moja niepaństwowa firma tego nie umożliwia.
 • @Andarian 11:59:20
  Chodzi o to, że taką umowę można szybko rozwiązać a to jest największa obawa przeciwników umów zlecenie i umów o dzieło
 • @Bendix 12:04:38
  czyli jesteś budżetowym DARMOZJADEM, na którego ja ZAPIERDALAM 24/7/365 ...
 • @Karluum 12:06:20
  > Chodzi o to, że taką umowę można szybko rozwiązać a to jest
  > największa obawa przeciwników umów zlecenie i umów o dzieło

  Tak jest! Bo to są ludzie o mentalności chłopa pańszczyźnianego! Im się podoba dożywotnie przywiązanie chłopa do ziemi i dlatego podoba im się doemerytalne przywiązanie do pracodawcy. Feudalizm to był dobry system i wielu za nim tęskni.

  Dlatego uważam, że należy uwzględnić postulaty takich ludzi i powinno się móc tworzyć folwarki socjalne, by ci ludzie o mentalności niewolnika mogli sobie znaleźć dobrego pana i przywiązać się do niego nawet dożywotnio. Więcej o tym piszę tu: http://gps65.salon24.pl/392939,folwarki-socjalne
 • @Karluum 12:06:20
  To działa w obie strony. Taki pracownik jak dostanie lepszą ofertę zawsze może w jednej chwili zmienić pracodawcę. Zresztą nikt nie zwalnia dobrego pracownika. Jeśli to robi znaczy to, że pracownik jest zły i nie nadaje się na to stanowisko. Tym bardziej powinien być zwolniony. Firma nie ma dawać pracy tylko zapewniać towary konsumentom, w jak najniższej cenie, w jak najlepszej jakości. Jeżeli pracownik jest zły to szkodzi wszystkim. Jeżeli pracodawca nie może go zwolnić to jest to działanie na szkodę wszystkich dzieci, kobiet, chorych i wszystkich, którym zależy na jak najlepszych i jak najtańszych towarach i usługach. Po PRLu pokutuje to okrutne myślenie, że praca jest na całe życie. Co więcej nie jest to tylko myślenie, ale na przykład dla urzędników jest to przywilej zagwarantowany konstytucyjnie. To jest zbrodnia. To jest zwyczajna kradzież uskuteczniana na tych, którzy nie mają krewnych i znajomych w państwowych przedsiębiorstwach, którzy załatwią im ciepłą posadkę. Bo jeśli te przepisy wejdą w życie to w przeciągu 2 lat znikną wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa, które nie żyją z przetargów publicznych.
 • @Ultima Thule 12:06:33
  Potrafisz czytać?

  "Moja _niepaństwowa_ firma tego nie umożliwia.
 • @Ultima
  Ale jestem za tym żeby budżetówka miała taką możliwość. I nie pitol mi tu o tym że na mnie zapierdzielasz bo to ja zapierdzielam na nich bo jeszcze prowadzę dzialalność i mnie do łez wpienia że płacę 2x zdrowotną składkę!
 • @Bendix 12:44:03
  Zamknij działalność, otwórz spółkę z o.o. i zatrudnij się na 1/8 etatu jako prezes. Taniej wyjdzie.
 • @Andarian 12:46:14
  Chyba taniej nie wyjdzie bo będziesz musiał do tego prowadzić pełną księgowość. Za mała skala raczej.
 • @Bendix 12:49:52
  Chyba, że tak. Tak czy inaczej, jeśli rozwiniesz skrzydełka to pomyśl o tym. ZUS to złodziej, a kto daje się dobrowolnie okradać ten sam sobie winien.
 • @Andarian 12:57:53
  Raczej zwijam skrzydełka. US i te inne tak się dają we znaki + kryzys że się odechciewa. Obroty w stosunku do 2009 spadły do 1/4 :(
  Ja nie jestem psem ogrodnika ale wqrza mnie że ja płacę na złodziei pracując na etacie a inni mogą legalnie tego nie robić. Jak możliwość to dla wszystkich i niech ten bardak zbankrutuje.
 • @Ultima Thule 08:24:02
  Ciągle pan pisze, że inni piszą brednie, niestety to pan często pisze androny i agituje i pisze po prostu głupoty.

  Ameryka otwierała kiedyś przed ludźmi nowe możliwości, dlatego wyjeżdżali z Europy i nie było tam tak rozwiniętego jeszcze wtedy niewolnictwo oraz nie było tam jeszcze tak rozwarstwionego narodu na kasty! Dlaczego też biedota wyjeżdżała z Europy, bo tam przed nią otwierały się nowe możliwości.

  Dlaczego było ich więcej, dlatego że stanowili większość w starym świecie, ale to nie jest prawda, że tylko oni upuszczali starą Europę, szlachta i arystokracja również opuszczała wtedy Europę, jednak ponieważ stanowiła mniejszość, dlatego też procentowo mniej ich opuszczało Europę. Przecież to proste jak drut. :)

  W Polsce było trochę inaczej, powodem emigracji była przede wszystkim polityka zaborców i powstania wolnościowe, jednak to właśnie polska szlachta i arystokracja stanowiła w tym przypadku większość. :)

  Zanim pan zacznie wypisywać kolejne głupoty radziłby panu przeczytać kilka książek na ten temat, na początek polecam książkę Melchiora Wańkowicza pt.
  "Na tropach Smętka". :)))
 • @Bendix 13:03:19
  To zamiast walczyć z umowami "śmieciowymi" walcz z ZUSem, nie stosuj socjalistycznej metody równania do najgorszego. Likwidując umowy o dzieło doprowadzi to Polskę do zapaści gospodarczej. Zgnilizny, która będzie zdychać przez kolejne 20 lat. Nie należy się skupiać na ratowaniu obecnego systemu, tym jest likwidacja umów śmieciowych. To zbrodnia przeciwko nam i naszym dzieciom.
 • @Paweł Tonderski 13:08:33
  Polska szlachta emigrowała głównie do Francji i Szwajcarii ...
 • @Ultima Thule 13:17:37
  Polska szlachta emigrowała głównie w głąb Rosji, za swoją zgodą lub wbrew niej. Ale to tylko szczegół.
 • @Andarian 13:23:12
  O czym ty BREDZISZ ??? Przecież my rozmawiamy o wyjazdach DOBROWOLNYCH, bo tylko takie mogą pokazać preferencje ludzi !!!

  Chyba, że chcesz argumentować, że więźniowie KL Auschwitz są dowodem na szerokie poparcie narodowego socjalizmu w III Rzeszy ?!
 • @prawi co wiec 10:05:39
  Bo ludzi zmusza sytuacja do chwytania się nawet brzytwy żeby jakoś przeżyć, żyć. Kilka tysięcy Polaków wybiera śmierć co roku i powodem jest III RP tak w skrócie głównie.

  Dobrowolność jest mitem, miałem taką kiedyś sytuację że były pracodawca (kilka lat minęło) proponował mi takie samo stanowisko, ale już za połowę pensji i na umowie śmieciowej oczywiście. Miałem ochotę dać mu w pysk i wyrzucić z tym jego biurkiem przez okno. Znał mnie dobrze, wiedział że jestem wart przynajmniej poprzednią stawkę na start.

  Tego rodzaju umowy nie powinny dominować na rynku pracy i żadna patologia systemu (ZUS itd) nie mogą być do tego pretekstem. Ludzie chcą poczucia bezpieczeństwa i zabezpieczenia na starość, na czas choroby. Istotnie ból byłby mniejszy jeżeli zarobki byłyby nie 1000zł, ale 3 tys zł na rękę. Jednak tak nie jest, masy tyle nie zarabiają na śmieciówkach, a to przecież jak na ceny europejskie i tak nie jest pensja optymalna.

  Zmierzamy jak od czasów początków rewolucji przemysłowej... do nowej fazy cyklów rewolucji, ludzie się zbuntują i pytanie czy system stłumi bunt, czy się zmieni, rozpadnie. Nie wiem. Armia policji jest ogromna w każdym kraju i przygotowana do tłumienia buntu. Może jednak policja zrozumie że powinna aresztować władze, a nie Suwerena.

  Liberałowie są bardziej gorliwi od nierządu PO, w istocie namawiacie żeby masom jeszcze bardziej przykręcano śrubę dla naszego dobra. Aha i żeby nie było że bronię tego systemu, ZUS-u, bo nie bronię. Bronię ludzi przed potworami i ideami przy których nawet nazizm jest opiekuńczy, bo Niemcom nieźle się żyło przed 1938.
 • @Ultima Thule 13:33:04
  Tak czy inaczej skala dobrowolnej emigracji wgłąb Rosji była dużo większa niż w kierunku jakiegokolwiek innego kraju. Wynikało to z faktu, że szlachta polska mogła całkiem szybko awansować i dostać bardzo intratne posady w tych rejonach Rosji gdzie nie było wielu Polaków. Taka już była polityka carów, że do zarządzania mniejszościami narodowymi preferowali osoby z innych mniejszości.
 • @Marek Kajdas 13:36:09
  Biedny człowieku ...

  Byłeś "wart" tyle, co poprzednio ???

  A co to znaczy "wart"

  Jeżeli mam podać komuś leżący kilkumetrowy kij, to moja praca zajmie mi 2-3 sekundy i zero wysiłku.

  Ale rozważmy dwie sytuacje:

  A: ten, któremu mam podać ten kij siedzi kilka metrów dalej, czyta gazetę na leżaku i nie chce mu się wstać, a kijem chciałby strząsnąć jabłko, żeby je sobie zjeść bez wstawania z leżaka (tak mu wygodnie !)

  B: człowiek tonie i jak nie podam mu kija w ciągu 1 sekundy, to prąd go porwie i za kilka minut będzie trupem.

  Ja wykonuję w obu sytuacjach jednakowo prostą czynność.

  Skutki tej czynności dla "kontrahenta" są BARDZO RÓŻNE ...


  Jak więc wycenić pracę ?

  Po korzyściach kupującego ta pracę ?
  Czy po wysiłku sprzedającego ta pracę ?

  ODPOWIEDZ !!!
 • @Andarian 13:16:45
  "To zamiast walczyć z umowami "śmieciowymi" walcz z ZUSem, nie stosuj socjalistycznej metody równania do najgorszego. Likwidując umowy o dzieło doprowadzi to Polskę do zapaści gospodarczej."

  Zadam Ci takie pytanie: do kogo mamy równać? Do reszty Europy czy do Chin? Jakoś nikt w reszcie Europy nie pracuje za miskę ryżu. Chcesz z nas zrobić rezerwuar niewolników dla reszty Europy?
 • @Marek Kajdas 13:36:09
  Prezentujesz typową postawę niewolnika. Skoro pracodawca postanowił zmienić warunki zatrudnienia i wynagrodzenia na takie, które Ci nie odpowiadały to jako wolny człowiek miałeś dwa wyjścia:

  1. Przyjąć nowe warunki pracy i płacy.
  2. Nie przyjmować nowych warunków.

  Wybierając opcję nr 2, czyli rozstanie z pracodawcą, masz kilka możliwości:

  - bezrobocie,
  - znalezienie innej, lepszej pracy, w kraju bądź za granica,
  - założenie działalności gospodarczej.

  Skoro, jak sam piszesz, jesteś wart dużo więcej niż zaproponował na nowych warunkach pracodawca to powinieneś poszukać sobie nowego pracodawcy, które doceni twoje kwalifikacje i umiejętności. Dobry fachowiec pracę znajdzie bez trudu. Czyż nie?

  No ale Ty wolisz ujadać na pracodawcę i walić go po mordzie, jakby w jego obowiązku było zapewnienie tobie środków do życia. Pracodawca niczego nie musi! Tak samo niczego nie musi pracobiorca (patrz w/w punktu 1 i 2).

  Dlaczego lewacka hołota nie potrafi przyjąć do wiadomości tak oczywistych rzeczy?
 • @Bendix 13:49:52
  Ja tam wolę Chiny. Lepsze perspektywy na przyszłość. Już w chwili obecnej standard życia wyższy niż w Polsce, nikt nie pracuje za miskę ryżu (po wszystkich opłatach robotnika fabrycznego stać na oszczędzanie, nawet jeśli mieszka sam i wynajmuje mieszkanie, nie mówię o chińskiej wsi, ale i tak przepaść, która dzieliła Chiny jeszcze 20 lat temu od reszty świata drastycznie się zmniejsza). Zachód się sypie. Funkcjonował jak funkcjonuje tylko dzięki światowej finansjerze, która sztucznie utrzymywała wyższy standard na zachodzie. Teraz ten model zwyczajnie wymknął się spod kontroli. Standardowe metody regulacji rynku przestały działać. Europa jeszcze nie wie, jak wielki regres ją czeka jeśli nie zacznie przeprowadzać reform w stylu chińskim.
 • @Beatrycze 13:56:51
  To nawet nie jest hołota - to jest DEBILIZM ...
 • @Andarian 14:06:36
  Wiesz, Chinom jest łatwiej przeprowadzać te "reformy". O nic sie nikogo nie pytają, wyburzają całe miasto bo tama czy cos innego. Nie zwracają też najmniejszej uwagi na brednie lewacko-ekologicznego ścierwa. Takim to dobrze, tylko w ich kulturze jednostka się nie liczy. Zmielą Cię bo taki będą mieli kaprys i nikt za Tobą nawet łzy nie uroni.

  Ale jeżeli musimy poruszać się w takim bagnie jak w Europce to nie po to żeby utrzymywać socjal w innych kraikach jako niewolnicy.
  Jeżeli oni mają takie prawa jak pensje minimalne i reszta szrotu to nie widzę powodu żeby im pozwalać robić z ludźmi u nas inaczej niż u siebie. Więc skoro wpuściliśmy hipermarkety ku ogólnej uciesze gawiedzi to niech oni nie traktują pracowników jak "podłogę" bo są w Polsce. Niech tak zrobią we Francji - chciałbym to zobaczyć.
 • @Bendix 14:15:03
  Ale zrozum, że w Polsce nigdy nie będzie tak jak na zachodzi, jeśli nie pokażemy zachodowi wielkiego wała. Oni sobie już dawno założyli, że mamy właśnie stanowić rezerwuar siły żywej, kompensować braki demograficzne i przygotować wielkie obszary żyznej ziemi pod przyszłe osadnictwo. Całe bredzenie, że w Polsce jest niska wydajność pracy wynika tylko i wyłącznie ze sztucznego kursu naszej waluty (ustalanego przez globalną finansjerę, która de facto rządzi światem). Wprowadzając przywileje takie jak są na zachodzie skazujemy się na wiecznie niższe zarobki. Do niego odwrócić plecami i zapieprzać pod górkę, bo zachód się właśnie stacza.
 • @Andarian 14:24:49
  Pełna zgoda. Ja również jestem za zaniesieniem wszelkich przywilejów.
  Do tego należy znieść wszystkie ograniczenia (zwłaszcza te ekologiczne).
  Tylko jak to zrobić skoro jesteśmy w ujni? Zaraz nam kary nałożą że nie robimy przepustów pod autostradami dla ślimaków.

  I jeszcze co do znoszenia przywilejów - wszystkim i wszyscy równe prawa i obowiązki. Do tego podatek obrotowy a nie VAT żeby ścierwo nie robiło wałków z rebrandingiem i wysysaniem kasy bez płacenia podatków.

  Masz jakis pomysl na to jak to zrobić? Nie ma takiego pomysłu bez upadku i jakiegoś rodzaju rewolucji. Przynajmniej ja już w możliwość ewolucyjnych zmian nie wierzę.
 • @Bendix 15:14:17
  Wszyscy zapominają, że Unia to my. To nie jest ZSRR, przynajmniej nie powinien być. Nikt nam nie zabronił proponować lepszych rozwiązań dla całej Unii. Trzeba tylko szukać dla nich poparcia. Jest wiele krajów w UE, które z chęcią by przyłączyły się do dobrych pomysłów. Skoro już się zdecydowaliśmy na ten eksperyment, to powinniśmy starać się czuwać nad jego najlepszym możliwym przebiegiem.
 • prawdę mówiąc, to trudno do autora odzywać się .kulturalnie
  po pierwsze, ubliża ludziom od lewaków, być może nawet nie mając pojęcia, co to słowo znaczy,

  należy zwrócić uwagę, że lewica nie jest tak ordynarna jak prawica, i z reguły nie wymyśla politycznym przeciwnikom od prawaków.

  Autor twierdzi, że w obecnej Polsce zawiera się umowy śmieciowe z własnej i nieprzymuszonej woli, a nie z głodu, własnego, względnie, aby dzieci nie pomarły.

  Polacy mają obecnie mniej więcej taką swobodę zawierania umów o pracę, jak Żydzi w Oświęcimiu, kiedy udadzą się na kąpiel do łaźni.

  A że autor tkwi w układach i za swoje wypociny bierze niezasłużone krocie, to i ma spaczony ogląd otaczającej rzeczywistości.
 • @andrzej2-2 20:21:44
  jak nie chcesz żyć w społeczeństwie, to na księżyc, tam jest teraz ziemia obiecana.
 • @GPS.1965 22:08:51
  Dlaczego robisz założenia nie przystające do komentowanych treści ?

  Przecież chodzi o ludzi bez środków do życia i bez emerytury.

  Nikt nie walczy z umowami, których stawki są godziwe.

  Umowy śmieciowe to umowy, z których dostaje się kasę tylko na dojazd do pracy, bez kasy na jedzonko, a jeszcze dodatkowo nie odprowadza się godziwych, lub w ogóle, składek na ubezpieczenia.
 • @Ultima Thule 22:17:57
  Jeśli pracodawca ledwo wiąże koniec z końcem, to kiepski z niego przedsiębiorca, nie powinien się za działalność brać. Ale się wziął, i jeździ sobie na kanary na niewypłacone pensje.
 • @GPS.1965 22:20:09
  Nie udawaj że nie rozumiesz,

  nie chodzi o rodzaj umowy, tylko o wysokość wynagrodzenia.
 • @Karluum 22:51:16
  tylko że u nas jest całkowity dyktat "pracodawców", w rzeczywistości oszustów niepłacących za pracę. I tak jest od wielu lat. Agent wolnej europy, czy co ?
 • @Ultima Thule 00:06:33
  Dokładnie tak, umieranie z głodu jest gorsze niż praca na śmieciowej umowie, a jeśli masz dzieci, to nawet nie możesz popełnić samobójstwa.
 • @Ultima Thule 02:12:09
  Unikanie podatków jest wszędzie przestępstwem,

  jeśli pełniąc rolę pracownika zwierasz inny typ umowy, to oszukujesz.

  I czeka Cię los Ala Capone.
 • @interesariusz z PL 15:46:44
  Czy widziałeś już nowinkę Tesco - kasy bezobsługowe? Wprowadzenie ZUS od umów o dzieło sprawi, że ich ilość gwałtownie wzrośnie. Wielkie korporacje sobie poradzą. Jedynie małe i średnie przedsiębiorstwa zbankrutują. Ale przecież o to wam cały czas chodzi. Prawda?
 • @Bendix 10:17:52
  "bo by ich tam pognali miotaczami ognia Bo maja takie prawo, a u nas mamy prawo które tworzy niewolników. A własnego sklepu to on nie otworzy bo hipermarkety go zaduszą." zwolnione z podatków.
 • @Ultima Thule 10:46:48
  Nikt dobrowolnie nie pracuje, przynajmniej u kogoś,

  czy to tak trudno zrozumieć ?
 • @Ultima Thule 10:54:54
  Dlatego, że rozwój stanów był oparty na eksterminacji ludności tubylczej i na rabunku, jak ktoś nie kradł ziemi, to pracował u grabieżcy, i też trochę mu się dostawało.
 • @Ultima Thule 10:57:59
  nie udawaj głupka, twoja hipotetyczna sytuacja zakłada, że żaden z nich nie jest ani właścicielem wyspy, ani morza, ani ryb.

  czyli żyją sobie w raju.

  a dyskusja dotyczy życia na ziemi.
 • @Ultima Thule 11:10:41
  znowu bzdury,
  pracownicy budowlani w jednej firmie zarabiają rzeczywiście po 5 tys, a na budowie obok po 1000,

  czemu nie przejdą, doprawdy nie wiem, "może nie są partyjni", a Ty jak sądzisz ?
 • @Andarian 11:59:20 "przecież każdy może zostać przedsiębiorcą" !!!!!!!
  niestety, ale nie,

  zupełnie tak samo, jak nie każdy może zostać złodziejem,

  do tego trzeba i specyficznego sprytu, i braku skrupułów.
 • @GPS.1965 12:17:58
  a Ty sobie też i z kalek kpisz ?

  Czy to, że Ciebie Pan Bóg szczodrzej obdarował, to już musisz się naśmiewać ze słabszych i głupszych ?
 • @Andarian 12:33:39
  tak, praca powinna być zagwarantowana każdemu.

  Człowieczeństwo poznaje się po stosunku do słabszych, starych, chorych, kalek, kiedyś się mówiło, po stosunku do Żydów.
 • @Andarian 12:46:14
  co taniej wyjdzie ?

  Czemu wsadzili Ala Capone ?

  Potraktuj te ZUSy jako podatek i nie pie.....cz.
 • @Ultima Thule 13:33:04
  "Chyba, że chcesz argumentować, że więźniowie KL Auschwitz są dowodem na szerokie poparcie narodowego socjalizmu w III Rzeszy ?!"

  to akurat Ty tak argumentujesz.
 • @interesariusz z PL 16:11:19
  Jeżeli według prawa to nie jest podatek to dlaczego tak mam to traktować? Jest to składka na ubezpieczenie. Jeśli nie zamierzam z niego korzystać to dlaczego mam za nie płacić. Nie dość nas gnębią przepisami, przed którymi nie ma ucieczki, żebyśmy jeszcze sami dawali się gnębić tymi, które są dobrowolne?
 • @Bendix 15:14:17 zwolennikiem podatku obrotowego był Lepper, i już nie żyje
  .
 • @Andarian 15:51:44
  Po raz pierwszy widziałem taką kasę w Społem !!!

  Dlatego prawo powinno uprzywilejowywać małe firmy w celu zniwelowania efektu skali.
 • @Andarian 16:16:37
  Słusznie prawisz, według prawa to nie jest podatek,

  ale według praktyki nie jest to też stawka ubezpieczeniowa,

  dla klarowności intencji ZUS powinien być włączony do podatku, a państwo świadczyłoby minimalne świadczenia gwarantowane. Aby nikt nie umierał z powodu grypy, albo niedostatku.
 • @interesariusz z PL 16:23:34
  Społem jest własnością Tesco. Tylko jeszcze nie wszystkie szyldy pozmieniali. Małych firm nie uprzywilejują z takich samych powodów z jakich chcą wprowadzić ZUS od umów o dzieło - działają na rzecz wielkich korporacji.
 • @interesariusz z PL 16:27:30
  Innymi słowy zlikwidować ZUS. I o to warto walczyć, a nie dawać się wprowadzić w pułapkę dyskusji o umowach śmieciowych, zastawioną przez wielkie korporacje.
 • @interesariusz z PL 15:36:22
  > Nikt nie walczy z umowami, których stawki są godziwe.

  Jak to nie? Chcą zakazać umów o działo a nie stawek takich umów. Ale zakazanie jakichkolwiek stawek jest równie głupie. Jeśli umowy, czy stawki, są głodowe, to już lepiej zabronić głodu, a nie tych stawek czy umów.

  Zabronienie głodu będzie wielokroć sensowniejsze. Gdy wprowadzimy zakaz zawierania jakichś rodzajów umów, czy jakichś stawek na tych umowach, to ludzie, którzy zawierają głodowe umowy, czy zawierają umowy z głodowymi stawkami po prostu nie będą tego mogli robić, a więc będą bardziej głodni. Gdy zakażemy głodu, to głodni za karę pójdą do więzienia - a tam się najedzą.
 • @interesariusz z PL 16:07:11
  > ...musisz się naśmiewać ze słabszych i głupszych ?

  Ale niestety ci słabsi i głupsi rządzą w demokracji - są więc silniejsi ode mnie. To dlatego, że większość ludzi woli ten obecny socjalizm mamy taki syf w Polsce. A wolą, bo są głupi i niezaradni. Najlepiej widać to po tych postulatach podwyższenia ZUS-u za umowy o działo czy umowy zlecenia. Słabsi i głupsi łapią się na te postulaty tak, że można z ich poparciem budować silne politycznie związki czy partie. A skutek dla tych słabszych i głupszych jest taki, że są jeszcze bardziej okradani i żyją w bardziej totalitarnym i zamordystycznym kraju.
 • @GPS.1965 17:34:04
  No genialny pomysł !!! Świetnie ukazuje głupotę lewactwa w rodzaju Nikandera i innych ...

  Dlaczego chcą zakazywać zawierania umów, a nie mogą zakazać głodu ???

  I co ciekawe: gdy zadawałem kilkakrotnie pytanie: dlaczego chcą mi zabronić zawarcia "umowy śmieciowej" (gdybym bardzo tego chciał), to ANI JEDEN DEBIL nie potrafił mi odpowiedzieć !!!
 • @zwyczajnie normalny 19:35:35
  > podajac im najsensowniejsze i logiczne argumenty ze nie zawsze
  > taki totalny liberalizm w zyciu realnym nic nie daje pozytywnego
  > na dluzsza mete nawet tego modelowym przykladem są te feralne
  > umowy śmieciowe.

  Przeciwnicy takich umów nie tylko nie potrafią napisać argumentów przeciw umowom, ale nawet nie potrafią postawić tezy, za którą argumentują. No bo konkretnie przeciw jakim umowom protestujecie? Jakie konkretnie chcielibyście wprowadzić przepisy? Jakie konkretnie umowy popieracie?

  Przypuśćmy, że mam trawnik do skoszenia i chce komuś zapłacić 100 zł za skoszenie, które mi zajmuje np. 3 godziny. Ja w ciągu tych 3 godzin zarabiam 200 zł robiąc to w czym się specjalizuje, więc mi się to opłaca. Chce z nim zawrzeć umowę, że on mi skosi trawnik, a ja mu za to zapłacę 100 zł. No i znajduję chętnego, który to za tą stówę to zrobi.

  Rozumiem, że to powinno być zakazane. A co powinno być dozwolone? Jaka konkretnie umowa powinna być legalna w tym przypadku? Ile z tej moje stówy powinien dostać ten chętny do pracy, a ile jakieś urzędy? Proszę przynajmniej postawić tezę, której Pan broni - proszę jakoś ogólnie opisać system, który Pan popiera. Jaki konkretnie powinien być sensowny, legalny, moralny i sprawiedliwy podział tej mojej stówy za skoszenie trawnika? Ile z niej powinien dostać ten koszący, ile państwo, ile ZUS, ile inne organizacje?

  A może nie powinno być legalne takie wynajęcie kogoś na jednorazowe skoszenie trawnika? Może powinien być przymus zatrudnienia kogoś tak by kosił trawę na stałe, do końca życia? Proszę o jakieś konkrety tego czego Pan broni. Najpierw trzeba postawić tezę, a dopiero potem mogą pojawić się jakieś argumenty. Więc jaka jest teza? Jakie powinny być umowy?
 • @zwyczajnie normalny 19:35:35
  Różnica pomiędzy nami (tzn. zwolennikami umów cywilno-prawnych), a wami (przeciwnikami "umów śmieciowych", jak je nazywacie) jest taka, że my nie jesteśmy przeciwnikami umów o pracę i opowiadamy się za swobodą w nawiązywaniu różnorakich umów. Wy natomiast macie klapki na oczach i chcecie narzucić wszystkim swoją wolę. Lepiej ode mnie wiecie co jest dla mnie najlepsze! Czysta dyktatura i bolszewizm!
 • @GPS.1965 17:34:04
  nie życzę Ci, abyś się znalazł w sytuacji, gdy będziesz musiał sprzedać własną nerkę, aby zjeść obiad.

  Twoja argumentacja prosto prowadzi do takiej wizji świata.
 • @Ultima Thule 18:17:13
  podobnie, jak chcą Ci zakazać sprzedaży twoich organów.

  Nie, nie w twoim interesie. Ty sobie giń, jeśli chcesz.

  Po to, aby nie rozwinął się rynek organów, a w następstwie uśmiercanie ludzi dla tych organów. Nie chcemy nowej formy kanibalizmu.

  Ot co, mocium Panie.
 • @GPS.1965 19:57:14
  koszenie trawnika to zazwyczaj standardowa praca, i w tym wypadku powinna być zawarta umowa zlecenie o wykonanie pracy, i jak i wszystko, odpowiednio "opodatkowana". Tak już jest, że suweren chce mieć we wszystkim swój udział. Bardziej burzą krew wszelkie opłaty od czynności cywilno-prawnych, pożyczek, użyczenia, itp.
 • @Beatrycze 20:01:06
  nie, my tylko chcemy, abyś nie obchodziła prawa, poświadczając nieprawdę celem uzyskania ulgi "podatkowej".
 • @GPS.1965 17:39:13
  czemu znowu nie masz racji ?

  głupsi nie rządzą w demokracji, bo głosują tak, jak ich mądrzy zaindoktrynują.

  Większość ludzi woli dziki kapitalizm, a nie socjalizm, na swoją zgubę zresztą. Chyba przez analogię do słynnego powiedzenia Lenina o sznurze. Widać to po wyniku wyborów. Po głosach w sieci też. O socjalizm walczy tylko grupa zapalonych idealistów.

  Umowy o dzieło nie mogą być obciążone ZUSem, bo sprzedaje się towar. Co najwyżej można obciążyć ZUSem wykonujących te umowy, podobnie jak prowadzących działalność gospodarczą.

  Nie w tym rzecz, aby obciążyć umowy o dzieło, tylko w tym, aby "dziełem" nie mogło być świadczenie pracy.
 • @interesariusz z PL 20:07:35
  Nie jest prawdą, jak piszesz, że umowa o dzieło nie może być obciążona ZUS-em. Ależ może i lewactwo wszelakie z rządem na czele do tego dąży. Ba, takie umowy już są obłożone ZUS-em, jeśli umowa o dzieło została zawarta z przedsiębiorcą, u którego jesteśmy zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie. W takim przypadku dochody z umowy o dzieło i umowy o pracę (umowy zlecenia) są sumowane i od całości nalicza się składki ZUS.

  Generalnie cała dyskusja na temat tzw. "umów śmieciowych" sprowadza się do składek ZUS. Brak ZUS-u = umowa śmieciowa. Czyli w praktyce tylko umowa o dzieło, jako jedyne źródło dochodu. Dlaczego więc lewactwo ujada na umowę zlecenie, która jest obłożona ZUS-em dokładnie tak samo jak umowa o pracę?
 • @Beatrycze 20:22:44
  dlaczego ubliżasz rządowi od lewaków ? dla mnie to prawacy albo bestie, z lewicą nie mają nic wspólnego.

  Jasnym jest, że jeśli ktoś dopuszcza się oszustwa, i udaje że dla pracodawcy wytwarza dzieła, to jest to obchodzenie prawa i należy się takie podsumowanie, nie rozumiem tylko, dlaczego nie ma kary, albo zakazu.

  Samej umowy o dzieło nie można obciążyć zusem w tradycyjnym pojęciu. To jest sprzedaż towaru i nie wiadomo, jaki okres zajęło jego wytworzenie. Ale można obciążyć ryczałtem wytwarzającego dzieła.

  Nie jest prawdą, że umowa śmieciowa to umowa bez zusu. Umowa śmieciowa to generalnie każda umowa, która anuluje prawa pracownicze, albo płacę minimalną.
 • @Beatrycze 20:22:44
  > Dlaczego więc lewactwo ujada na umowę zlecenie, która jest
  > obłożona ZUS-em dokładnie tak samo jak umowa o pracę?

  Bo jest mniej obłożona. Lewactwo po prostu chce by wszystkich zmuszać do płacenia większego ZUS-u - i co ciekawe uzasadnia to tym, że będzie wtedy mniej biedy. Czyli im więcej będziemy płacić ZUS-owi, tym będzie mniej biedy. A kto się z tym nie zgadza ten jest przebrzydłym korwinistą, okropnym masonem lub strasznym liberałem...
 • @interesariusz z PL 20:31:48
  Umowa o dzieło to nie tylko sprzedaż towaru, ale i usługi. Dziełem-usługą może być np. naprawa pralki, wykonanie strony internetowej, ułożenie fryzury, przewiezienie osoby z punktu A do punktu B, umycie okien i wiele innych.

  Jak zleceniodawca i zleceniobiorca się umówią między sobą to wyłącznie ich sprawa. Wszelka ingerencja w ich sprawy to przejaw totalitaryzmu!
 • @interesariusz z PL 20:31:48
  > z lewicą nie mają nic wspólnego.

  Socjaldemokracja to lewica, nieprawdaż? To w takim razie proszę napisać, któremu punktowi programu socjaldemokratycznemu, PO (albo nawet PiS) się sprzeciwia, albo go nie wykonuje rządząc? Dla ułatwienie podam spis tych postulatów: http://gps65.nowyekran.pl/post/1391,socjaldemokracja

  Każda partia, która popiera większość tych socjaldemokratycznych postulatów jest partią lewicową. Chyba, że uznamy socjaldemokrację za prawicę.
 • @GPS.1965 20:37:48
  nikt nie twierdzi, że będzie mniej biedy od płacenia zusu,

  natomiast brak wpłat na zus oznacza eksterminację słabszych.
 • @interesariusz z PL 20:45:39
  A zatem im mniej będziemy płacić na ZUS, tym będzie więcej biedy, zgadza się?
 • @Beatrycze 20:41:21
  to właśnie jest dla mnie taka "lewacka" nowomowa,

  dla Ciebie dziełem może być zrobienie kupy, a za Kołodki pinezka była środkiem trwałym. Rozszerzasz znaczenie słów tak, że nic nie znaczą.

  Państwa są według Ciebie totalitarne, bo pobierają podatki.
  Może nie nadajesz się do życia w cywilizacji, wilcze stado to twój żywioł.
 • @GPS.1965 20:42:01
  a może socjaldemokracja to UPR ?

  zdaje się, że obie powołują się na realizm.
 • @GPS.1965 20:48:08
  wniosek nieuprawniony
 • @interesariusz z PL 20:45:39
  Już teraz z budżetu do ZUS dopłaca się przeszło 80 miliardów złotych. W przybliżeniu 1300 miesięcznie na każdego emeryta. Składki do ZUS zaś cudownie znikają (w ZUS nie ma żadnych pieniędzy na kontach). System informatyczny droższy od Google. Po 10 pałaców w każdym większym mieście. Kilkaset tysięcy zatrudnionych pań, których jedyną pracą jest picie herbatki i przybijanie pieczątek na ponagleniach do płatników. Każda dodatkowa złotówka lądująca w ZUS to jest złotówka przekazana zwyczajnym złodziejom. Spróbuj to zrozumieć.
 • @All
  Tak sobie myślę, że ci co tak zaciekle bronią tego ZUS-u to albo w tym ZUS-ie pracują, albo pasożytują na rencie lub na wcześniejszej emeryturze mundurowej. I będą tego chorego systemu bronić jak niepodległości. Ich śpiewki o obronie "słabszych" obrażają moją inteligencję. Bo nawet zatwardziały socjalista patrzy tylko na swój prywatny interes, gdyż socjalizm to de facto pasożytnictwo na podatnikach.
 • @Andarian 20:56:19
  nie, to Ty spróbuj zrozumieć, że ZUS jest chory na tę samą chorobę co całe państwo, wszystkie jego organy, i większość społeczeństwa.

  To, że państwem rządzą złodzieje, wcale nie oznacza konieczności jego likwidacji, która będzie przecież zgubna dla narodu i dla wielu jego członków.

  Też bym wolał, aby zus nie marnotrawił środków. Ale przecież od czasów, gdy doradcą włodarzy była Pani Bochniarz, wyprowadzanie środków na "umowę o dzieło" stało się obyczajem. Z czasem pojawiły się i nowe.

  Tak naprawdę, to Ty skrycie pochwalasz tych złodziei w zusie, prywatnie, oficjalnie ich krytykujesz, bo musisz im płacić haracz. Jednym słowem zasada Ci się podoba, boli Cię tylko to, że w przypadku zusu korzyść jest po jego stronie.
 • @Beatrycze 21:02:21
  Pasożytnictwo na podatnikach to socjalizm!!! W takim razie Dżyngis-chan był socjalistą.

  Od początku było wiadomo, że jak każdy chcesz unikać płacenia podatków.

  Nie masz argumentów, to wymyślasz, że zus popierają tylko przestępcy. A wszyscy ci przymierający głodem emeryci, wszyscy ci chorzy na raka, wszyscy oni najchętniej by zus zniszczyli, zamiast po prostu przestać pobierać te emerytury czy też świadczenia medyczne.
 • @interesariusz z PL 21:25:37
  Nie obrażaj mnie. Nie pochwalam żadnych złodziei. Gdyby było inaczej to nie pisywałbym na NE, tylko żył sobie spokojnie kosztem innych, na co miałem okazję i możliwości. Jeśli natomiast jedynym sposobem na to, bym mógł spokojnie zasnąć myśląc o przyszłości mojego dziecka jest rozwalenie tego systemu, to to pochwalam. W odróżnieniu do większości społeczeństwa znam przyczyny choroby. ZUS jest tylko objawem. Zawsze nim był. A to, że państwem rządzą nieprzerwanie od niepamiętnych czasów złodzieje jest właśnie argumentem przeciwko państwu w obecnej formie. Rzecz w tym, że żadnej innej formy (aniżeli dyktatura złodziei) normalni ludzie nie są w stanie zrozumieć. Podobnie jak boją się wszelkich zmian, bo myślą, że będzie gorzej. JUŻ jest gorzej. BĘDZIE gorzej, jeśli tej złodziejskiej, bandyckiej i totalitarnej formie państwa pozwolimy trwać (i nie dotyczy to tylko Polski).
 • @interesariusz z PL 21:30:26
  Bezczelnie manipulujesz moją wypowiedzią!
  Napisałam o osobach, które mają interes w tym aby popierać ZUS, czyli o pracownikach ZUS-u, rencistach i wcześniejszych emerytach. Ty określasz ich przestępcami sugerując, że to ja tak napisałam.
  Czy ty jesteś normalny?

  Lewactwo nie ma żadnych racjonalnych argumentów PRZECIW, a argumenty ZA zbywa milczeniem lub bredzi od rzeczy.

  Ja powiem wprost: nawet jeśli lewactwo wcieli w życie swoje chore totalitarne wizje to skutki będą odwrotne od zamierzonych. Pracodawcy sobie jakoś poradzą, nie zdechną z głodu. Znajdą luki w prawie, ominą każdy głupi przepis, będą jeszcze bardziej kombinować, ostatecznie zarejestrują firmę w kraju ościennym i tam będą płacić składki na ubezpieczenia. Ucierpią na tym pracownicy najemni, którym lewactwo wyrządzi niedźwiedzią przysługę. Wrośnie bezrobocie, głodowe pensje będą jeszcze bardziej głodowe, a ZUS-owska piramida zawali się szybciej... I będzie wielkie buuum!
 • @interesariusz z PL 21:30:26
  Nie uprawiaj taniej demagogii na rzecz złodziei. ZUS to nie to samo co emerytury. ZUS to nie lekarze i ochrona zdrowia.
 • @Andarian 21:46:38
  z tym się akurat zgadzam,

  tyle, że niepłacenie podatków lub zusu w obecnych czasach, gdy ludzie naprawdę wymierają, jest najgorszą metodą niszczenia tego systemu, bo najbardziej dotknie najsłabszych. Już krwawa rewolucja byłaby lepsza.

  PS. to państwo wcale nie jest totalitarne, chociaż jak najbardziej jest bandyckie, i to bandyckie w stosunku do własnych obywateli.
 • @interesariusz z PL 21:52:19
  Może dla Ciebie nie jest totalitarne. III Rzesza dla wielu "aryjczyków" również nie była państwem totalitarnym, tak samo jak ZSRR dla części członków KPZR.
 • @Beatrycze 21:46:40
  Udowadniasz, po raz kolejny, że nie warto wdawać się w dyskusję z kimkolwiek, kto posługuje się terminem "lewactwo".

  To już lepiej z taki, co ciągle k...wuje.
 • @interesariusz z PL 21:52:19
  Czyli mam zapłacić ZUS i umrzeć z głodu Ja i moja rodzina, po to, by pani z ZUS dostała wypłatę, a ktoś inny, komu wypłacą emeryturkę z głodu nie umarł?
 • @Andarian 21:56:25
  zdaje się, że tą wypowiedzią tylko chciałeś mi przy....yć, całkiem bez sensu.
 • @interesariusz z PL 21:58:35
  Nie, chciałem Ci uświadomić, że to, że Ty nie odczuwasz totalitaryzmu obecnego państwa, nie oznacza, że ono nie jest totalitarne.
 • @Andarian 21:59:34
  to, że ostatnio trochę odchyla demokrację w kierunku totalitaryzmu, to jednak jeszcze daleko mu do niego.

  Naprawdę, lepiej oceniaj wagę określeń. Można co prawda w ferworze dyskusji coś nazwać dosadniej, niż na to zasługuje, ale przecież takich przesadzonych określeń się nie powtarza.
 • @interesariusz z PL 22:07:03
  ZSRR to były rządy proletariatu, a 1800 tysięcy osób inwigilowanych to standardowe działania operacyjne demokratycznego kraju. Te same mordy od 20 lat u władzy to kwintesencja demokracji. Kontrole skarbowe i rujnowanie przedsiębiorców, którzy ciężką pracą zdobywają miejsce na rynku to klasyczny kapitalizm... O własnych doświadczeniach mówić nie będę, bo się zwyczajnie boję. Powtórzę raz jeszcze, to że nie odczuwasz obecnego ustroju jako totalitaryzm nie znaczy, że nim nie jest.
 • @Andarian 22:18:31
  wygłupy skarbówki to totalitaryzm, a co miał powiedzieć All ?

  Te same mordy od 20 lat to wynik ogłupienia narodu, nie czarujmy się, żadne wybory nie musiały być fałszowane, takich mamy obywateli, co są gotowi pluć na głowy modlących się kobiet, i głosować za mętną wodą. W to im graj.

  Dlaczego błędnie przyjmujesz, że tylko Ty zostałeś doświadczony ? Nigdy nie wiesz, na kogo w sieci trafisz, w życiu zresztą też.
 • @Ultima Thule 10:46:48
  "Jeżeli ktoś pracuje DOBROWOLNIE (a tak jest w tych sytuacjach), to nie jest niewolnikiem !!!!"
  - oczywiście, przecież może nie pracować, zawsze może jeść trawę i popijać deszczówką. Nie pasuje ci umowa-zlecenie za 1000 zł? to wypad, robisz przestój w kolejce, za tobą stoi 100 innych, którzy za tyle bedą pracować.
  "A jeżeli już ktoś ma być niewolnikiem, to PRACODAWCA, który nie może zwolnić pracownika, gdy chce się go pozbyć."
  -ciekawy sposób rozumienia wolności: idziesz do pracy na umowę o pracę, masz zagwarantowaną pracę co najmniej przez 3 miesiące (jeśli by się okazało, że szef chce Cię zwolnić), szef z kolei powinien mieć na tyle oleju w głowie, że potrafi prognozować funkcjonowanie swojej firmy na marne 3 miesiące do przodu. Jeśli zachorujesz na np 2 lata, masz zagwarantowaną większą część pensji, z kolei pracodawca nie płaci za Ciebie przez całe 2 lata (jeśli nie liczy się z tym, że ktoś może zachorować to marny z niego przedsiębiorca. zawsze jednak może zatrudnić jakiegoś androida, jak np autora artykułu - co to nigdy nie choruje i się nie starzeje, jest też odporny na dewaluację swoich oszczędności itp). Te sytuacje nazywane są NIEWOLNICTWEM. Wolność natomiast, to wstawanie do pracy, której możesz juz nie mieć, jeśli Ci na niej zależy to lepiej liż zdrowo i rób co Ci każą, bo nawet jeśli jesteś dobrym (nie wybitnym) specjalistą znajdzie się ktoś na Twoje miejsce. NIe wspomnę o chorobach po raz kolejny czy innych zdarzeniach losowych. Pracodawca na pewno też czuje się bezpiecznie, bo przecież nikt mu z dnia na dzień nie podbierze ekipy fachowców...
 • @interesariusz z PL 22:40:02
  Gdybym przyjmował, że tylko ja zostałem doświadczony nie pisałbym o totalitaryzmie. Nauczyli nas kojarzyć totalitaryzm z mordowaniem w obozach. Kazali w szkole przeczytać "Rok 1984", ale już nie "Nowy wspaniały świat", o "Pianoli","Kociej Kołysce" nie wspominając. Ustrój totalitarny to taki, który ma kontrolę nad każdym aspektem życia swojego obywatela. Nad jakim aspektem życia Polaka rząd za pośrednictwem służb nie ma kontroli?
 • @Liviel 22:52:45
  Co do Pana Autora, proszę następny artykuł na temat: "Zalety umowy śmieciowej w życiu kobiety przed 30-stką chcącej samotnie wychowywać dziecko". Przecież nie chce być "lewakiem" i "obibokiem" zatrudniając się na umowę o pracę.
 • @Liviel 23:08:09
  Kobieta przed 30-stką chcąca samotnie wychowywać dziecko, która nie potrafi pracować zarobkowo, to jest kobieta, która doznała jakiegoś nieszczęścia - została zgwałcona, mąż jej zmarł itp... Taka kobieta powinna szukać u kogoś pomocy - najlepiej u rodziny - rodziców czy dalszych krewnych, a jeśli jest tak bardzo poszkodowana, że tej rodziny nie ma, jest sierotą i nie ma krewnych, to powinna się zwrócić do jakiejś organizacji charytatywnej o pomoc. Prawna forma umów to dla niej najmniej priorytetowa sprawa.
 • @GPS.1965 23:18:33
  Acha, to musi byc kobieta nieszczęśliwa, doświadczona przez los. Właśnie nie, to kobieta nowoczesna, feministka, nie chce i nie potrzebuje faceta, w końcu mamy taką technikę, że facet nie jest potrzebny do tego, aby mogła mieć dziecko. Nikt jej tego nie może zabronić. Z drugiej strony jest zdolna. pracowita, pracuje na umowę zlecenie, zarabia załóżmy 3500 zł. Na umowie o prace nie chce pracować, bo nie chce być wyzwana od obiboków.
  Wiem, to przykład może trochę ekstremalny, jednak umowy -zlecenie to niestety przy okazji uderzenie w rodzinę. łopatologicznie chyba nie trzeba tego tłumaczyć.
  Co do przypadku kobiety zgwałconej, u kogo ma szukać pomocy? Nie radzi sobie? No to chyba się nie zgłosi do Panów postępowych liberałów, bo u nich każdy sobie musi radzić sam. Z kolei skoro dziecko przeszkadza jej w radzeniu sobie, to droga w liberalnej wolności jest oczywiście tylko jedna. To jednak trochę nie na temat.
  Co do tego na ile prawna forma umów nie ma największego znaczenia, to oczywiście nie ma znaczenia czy kobieta pójdzie na urlop macierzyński mając nadzieję na powrót do pracy, czy też zyska statut osoby bezrobotnej bez prawa do zasiłku. Naprawdę, to nie ma znaczenia...
  Żeby była jasność. Nie bronię umów o pracę dla zasady, nie zgadzam się na system płacenia podatków, bo jest idiotyczny w wielu miejscach. Dziwi mnie jednak łatwość godzenia się na umowy nie dające gwarancji tak wielu istotnych rzeczy. Jednocześnie nie zgadzam się z twierdzeniami typu: odp... się od nas, będę miał taką umowę, na jaką się umówię z pracodawcą. Chciałbym, żeby tak było, owszem. Jednak póki co prawo gwarantuje pracodawcy możliwość wyboru. I od nie go zależy czy da jakiś wybór pracownikowi. (nie piszę tu o stanowiskach na które trudno znaleźć specjalistę/fachowca - tam oczywiście pracownik może dyktować warunki).
  Naprawdę, nie bronię nikomu pracować choćby i na czarno:) Natomiast nie można uznać za normalne sytuacje pracy na umowę zlecenie za np 1000 zł bez żadnych gwarancji ze strony pracodawcy, że nie zwolni pracownika bo tak, jak również sytuacji w której dobrze zarabiający pracownik płaci dużo wyższy zus od pracodawcy, bo tak. Poza tym, niektórym zbyt łatwo przychodzi osądzanie kogoś pracującego na um. o pracę o płacenie na niewydolne państwo, czy wiarę w emerytury, kiedy pracuje tak ze względu na stabilizację i bezpieczeństwo swoje i rodziny.
  Byłbym mile zaskoczony czytając artykuł dziennikarza, mającego z uwagi na swój zawód stosunkowo duży wpływ na opinię publiczną, który poruszałby powyższe problemy, diagnozował pewne sytuacje i poszukiwał rozwiązań. Moim skromnym zdaniem pisanie "ale to fajne umowy zlecenie, tak mi z nimi dobrze, dużo zarabiam, a reszta to obiboki, lewaki i naiwniacy płacący na kolosy na glinianych nogach", nie pomoże w niczym poza wzbudzeniem lekko niezdrowej dyskusji. Raczej nie jestem skłonny posądzić Autora, że taki jest cel Jego artykułów.
 • @Liviel 00:24:26
  Trochę odjechałeś...
 • @zwyczajnie normalny 00:49:19
  > Mogę Panu przytoczyć kilkadziesiat powodów ( skutków) totalnie
  > liberalnego podejscia i za kazdym razem ten liberalizm obraca sie
  > przeciwko jego piewcom.

  Bardzo proszę o przytoczenie tych kilkudziesięciu powodów!

  A póki co polecam to: http://gps65.nowyekran.pl/post/61811,zakazac-smieciowego-zycia
 • @zwyczajnie normalny 01:42:04
  A o jakieś konkrety można prosić? Czy liberalne podejście do umowy o pracę, albo swoboda w podejściu do planu zagospodarowania przestrzennego, dotyczy Polski? To u nas można zawierać liberalne umowy bez żadnych ograniczeń? To u nas nie ma Kodeksu Pracy? To u nas można swobodnie budować, bez żadnych pozwoleń? Konkretnie o jaki kraj chodzi? Gdzie konkretnie ten liberalizm się nie sprawdza?
 • @zwyczajnie normalny 02:31:35
  W kwestii planowania przestrzennego polecam dwa przykłady z końca tej notki: http://gps65.nowyekran.pl/post/50544,infrastruktura
 • @zwyczajnie normalny 02:30:32
  > Gdzie ma pan wzrost zatrudnienia dzieki umowom smieciowym?

  Mnie utylitarystyczna moralność nie interesuje. Tu to wyjaśniam: http://gps65.nowyekran.pl/post/19918,utylitaryzm

  Kompletnie nieistotne jest to, jakie są ekonomiczne skutki różnych rodzajów umów. Wszelkie rodzaje umów między ludźmi powinny być dozwolone, bo po prostu zakaz jakichś z nich jest niemoralny i tyle. To mi w zupełności wystarczy by potępić komuchów Palikota, którzy żądają zakazów umów "śmieciowych". Przemoc stosowana do tego by zakazać ludziom zawierania jakieś dobrowolnej umowy o pracę jest po prostu przemocą nieuzasadnioną moralnie, a zatem jest grzechem. I nawet gdyby podać tysiąc przykładów ludzi, którzy dzięki tej przemocy coś ekonomicznie zyskali, to nijak to nie usprawiedliwi tego użycia siły.
 • @zwyczajnie normalny 00:49:19
  otóż to
  "nie podejmujemy wyzwania przekonania wiekszości do swoich idei."

  ja podejmowałem, nie mam już znajomych.
 • @GPS.1965 02:39:22
  Drogi Panie,

  nie udawaj, nie udawaj, nie udawaj durnia,

  wolność umów może być w raju,

  na ziemi nie może, bo ludzie zawsze znajdą sposób, aby przymusić drugiego, do zwarcia niekorzystnej umowy.

  Jak wiadomo, są regiony świata, gdzie ludzie są zmuszeni do sprzedaży fragmentów własnego ciała. I liberałowie to pochwalają, to jest ekonomiczne, lepiej przecież sprzedać nerkę i pożyć ten miesiąc dłużej, niż zdechnąć z głodu od razu.
 • @GPS.1965 02:39:22
  uwaga techniczna,

  przestaję pisać u prowokatora,

  nie rozumiem, czemu wdaliśmy się w dyskusję pod jego "przemądrzałą" notką, takich autorów należy bojkotować, a nie promować.
 • @interesariusz z PL 16:19:41
  Nie tylko Lepper. Taką wizję miał również PiS.
 • @GPS.1965 17:39:13
  "Ale niestety ci słabsi i głupsi rządzą w demokracji - są więc silniejsi ode mnie."

  Naprawde jestes na tyle ograniczony żeby w to wierzyć?
 • @GPS.1965 19:57:14
  "Przeciwnicy takich umów nie tylko nie potrafią napisać argumentów przeciw umowom, ale nawet nie potrafią postawić tezy, za którą argumentują. No bo konkretnie przeciw jakim umowom protestujecie? Jakie konkretnie chcielibyście wprowadzić przepisy? Jakie konkretnie umowy popieracie?"

  Pisałem tu jakie ja mam argumenty: bo Ci na umowach zleceniach/o dzieło kantują między innymi mnie. Ja płacę haracz a oni NIE!
 • @interesariusz z PL 20:16:55
  "głupsi nie rządzą w demokracji, bo głosują tak, jak ich mądrzy zaindoktrynują."

  Też mu to napisałem. Do tego jeszcze dochodzi uczciwość liczenia tych głosów.
 • @GPS.1965 20:37:48
  "Czyli im więcej będziemy płacić ZUS-owi, tym będzie mniej biedy. A kto się z tym nie zgadza ten jest przebrzydłym korwinistą, okropnym masonem lub strasznym liberałem..."

  Nie kolego, wtedy ja będę płacił mniejszy. Zrozumiałes?
 • @Beatrycze 20:41:21
  Jak rozumiem dziełem może być tez moja praca na rzecz firmy?
 • @zwyczajnie normalny 01:42:04
  Dokładnie. Niech sobie taki pobuduje piekną willę. A ja mu pachnę obok hutę ołowiu - a bo co nie mogę?
 • Umowy śmieciowe - odpowiedź pracodawców
  Umowy śmieciowe - odpowiedź drobnych pracodawców, na "branie w obrone pracowników" przez polityków, podpuszczanych przez związkowców oraz oligarchów.
  Jak zawsze po dupie dostanie robotnik.
 • Umowy wolnościowe
  Określenie „umowy śmieciowe” w czasach kryzysu odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Tymczasem takie umowy to nie tylko szansa na jakiekolwiek zatrudnienie w czasach kryzysu , ale często świadomy wybór samego pracownika.
  . Nazwa śmieciowe obraża wiele osób zatrudnionych na takich umowach. Osoby takie co prawdą nie mają etatu ale mają jednak pracę.
  .
  Problemem nie są umowy tylko brak pracy.
  Bezrobocie dochodzi do blisko 13 % i nadal rośnie.W tym kontekście wsparcie powinni otrzymać zatrudniający" - bo bez tego nie będzie zatrudnianych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031